İstanbul’a Özel Alan Adının Seoya Faydası Olur mu?

İstanbul'a Özel Alan Adının Seoya Faydası Olur mu?

İstanbul’a Özel Alan Adının Seoya Faydası Olur mu?

Kişiye, şirkete, kuruma özel alan adı kullanılabildiğini düşünün. ICANN bunu yakın zaman önce açıkladı ve başvuruları başlattı.

Yakın zaman önce başvurular sona erdi. Ülkemizden İstanbul Büyük Şehir Belediyesi .istanbul ve .ist alan adı uzantısı için başvurdu. Başvurular değerlendirilecek olsa da herhangi bir sorun çıkacağını düşünmüyoruz. Uygulama için dünya çapında 66 ülke kendi özel alan adı uzantısı başvurusunu yaptı. Toplam iki bine yakın başvuru var. Başvurmanın kolay olduğunu zannetmeyin başvuru ücretsi 370 bin dolar.

Şimdi bu haberi verdikten sonra işin seo kısmından konuşmak istiyoruz. İlgili birçok yazımızda bahsediyoruz. Alan adı Seo’ya direk olarak etki etmese de yardım eder ve bize fayda sağlar. Hemen sık sık verdiğimiz örneklerden birini bu yazı içinde verelim; teknoloji ile ilgili yazılar yayınladığımız, haberler paylaştığınız siteniz için en uygun alan adı elbette ki içinde teknoloji kelimesinin geçtiği alan adıdır.

Alan adıyla ilgili yanlış bir seçime örnek verecek olursak; adınızın sitenize verilmesi. Bu sık yapılan yanlışlardan biridir. Eğer isminizle bir site açacaksanız o site kişisel bir blog olmalıdır. Kişisel blog sayfasında teknoloji haberi yapılması ziyaretçilerinize garip gelecektir. Ama bu durumla sık sık karşılaşmaktayız. Bunun yanında daha önceki yazılarımızda arama motorunda görünen içeriğimizin altında içeriğimizin linkinin de ilgili anahtar kelime ile kalın çizildiğini söylemiştik.

Bir ziyaretçi Teknoloji Haberleri şeklinde bir arama yaptığında anahtar kelimenin içinde geçtiği uzantı linkleri kalın görünecektir. Bu ziyaretçiye fikir verir ve ziyaretçi aradığı sitenin o olduğunu düşünür.

Yazının başında bahsettiğimiz haberimizle ilişkilendirecek olursak, istanbula özel alan adı uzantısı o uzantı ile açılan sitelere çok büyük fayda sağlayacaktır. Birincisi prestij meselesidir ki internet ortamında çok önemlidir. İkincisi yine İstanbul ile ilgili aramalarda bizi ön plana çıkartacaktır. İstanbul uzantısı o uzantıyla açılan bütün sitelere İstanbul ile ilgili aramalarda fayda sağlar. Baştan söylemek istiyoruz konuyla ilgili detaylı bilgi verilmedi, yani uzantıyı kim kullanacak, sadece belediyeye özgü mü olacak bilmiyoruz. Bu durum ışığında örnek vererek bitirelim; http://turist.istanbul şeklinde bir site açıldığını düşünün. Sizce İstanbul’da gezmek isteyenlerin ilk fark edeceği sitelerden biri olmaz mı?

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir