iPhone’lar artık arabanızın da anahtarı

ABD merkezli teknoloji şirketi Apple’ın geçtiğimiz günlerde geliştiricilere sunduğu yeni sürümde iPhone’lar artık araba anahtarı işlevini de görüyor.

Yaklaşık bir aylık test sürecinin ardından 29 Ocak’ta iOS 13.3.1’ü yayınlayan Apple geçtiğimiz günlerde iOS 13.4 Beta sürümünü geliştiricilere sundu. iPhone’u bir araba anahtarı olarak kullanmayı ve daha da fazlasını mümkün kılmayı hedefleyen Apple, bir arabanın kilidini açmaktan, kilitlemeye ve çalıştırmaya kadar iPhone’u ve Apple Watch’u kullanmayı mümkün kılacak özelliğini duyurdu. Sistemin ilgili dosyalarına göre, kullanıcılar CarKey’i NFC (Yakın Alan İletişimi teknolojisi) uyumlu araçlarda kullanabilecek.

Eşleştirme işlemi Wallet uygulaması aracılığıyla yapılıp ardından kuruluma devam etmek için otomobil üreticisinin uygulamasının olması gerekiyor. Kullanıcılar, ilk işlem sırasında iPhone’u arabadaki NFC okuyucunun üzerine yerleştiriliyor ve CarKey, Wallet uygulamasında kullanılabilir oluyor. Anahtar Apple Watch’a kolayca eklenebiliyor. İlk eşleştirmeden sonra Face ID gerektirmiyor. Ayrıca CarKey, pil gücü düşük bir iPhone veya Apple Watch ile çalışabilecek özelliğe de sahip.

CarKey’in bir diğer özelliği ise arkadaş ve aile üyeleriyle paylaşılabilir olması. Kullanıcılar istedikleri kişiye wallet uygulamasından davet gönderebilecek. Böylece daveti kabul eden kişi de iPhone ve Apple Watch’uyla arabanın kilidini açıp kilitleyebilecek.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir