iOS, Android ve Windows Phone Rekabetindeki Son Durum

iOS, Android ve Windows Phone Rekabetindeki Son Durum

Teknoloji dünyasındaki ilerleme ile birlikte telefonların kullanım şeklide değişime uğradı. Eskiden asıl amaç aramak iken şimdi resim çekmek, internete girmek, müzik dinlemek ve daha birçok şey için cep telefonları kullanılmakta.

apple-8-android-windowsİlerleyen teknoloji ile birlikte telefonlar arası rekabette eskiye kıyasla arttı. Hemen her gün yeni bir özellik ve güncelleme sunan telefonlar, kullanmış oldukları işletim sistemi ile de farklılık katıyor.

Özellikle bazı kullanıcılar cep telefonlarını işletim sistemine göre seçmekte. İşletim sistemlerinden bazıları ve özellikleri şu şekildedir;
İOS; piyasaya ilk sürüldüğünde ki adı iPHONE OS ilk başladığı zamanlar Apple için geliştirildi. Daha sonra iPOUD Touch ve iPADde de kullanıldı. 34Cocoa Touch (Multi-Touch, GUI) ara yüzünü kullanmaktadır.

Android; Google, Open Handset Alliance ve özgür yazılım topluluğu tarafından geliştirilmiş, Linux tabanlı işletim sistemidir. Google Play Stora ile Android uygulamaları ücretli/ ücretsiz indirilebilir. İşletim sistemleri arasında en yaygın kullanılmakta olanıdır. Açık kaynak kod ile tasarlanmıştır. Bu yüzden geliştirmeye açıktır.

Windows Phone veya bir diğer adıyla Windows Telefon. Microsoft tarafından geliştirilmiş olan bir mobil işletim sistemidir. 2010 Şubat ayında adını piyasaya duyurmuştur. Hedef kitlesi son Microsoft kullanıcıları. Bu işletim sistemi Windows 8 ile çok benzemekte. Bu yüzden son Windows8 kullanıcıları telefonu kullanırken hiç zorlanmamakta.

Kıyasıya mücadele eden bu 3 işletim sistemi arasındaki son dönem kullanım miktarı ise şu şekilde;

Mayıs ayı araştırmasına göre Android ve Windows Phone arasında çok fala değişiklik olmamıştır. Mart Nisan ve Mayıs aylarını esas alıp hazırlanan rapora göre; akıllı telefon kullanan kişi sayısında artış gözükmekte. %4 artarak 169 milyon olmuştur. iOS işletim sistemi büyümüş, Android ve Windows Phone ise aynı seviyede kalmıştır.

Android, en çok kullanılan akıllı telefon olma başarısını hala elinde tutuyor.(52,1) iOS %0,6 arttırmış (41,9), Windows Phone ise aynı seviyede kalmıştır.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir