İnternette Düzgün Türkçe

turkce

Pazarlama ve reklamcılığın büyük oranda internet üzerinden yapılmaya başlanmasıyla  birlikte  bu alanda ciddi oranda  metin yazarı açığı oluştu.  Çünkü internet üzerinde  Türkçe ’nin temel kurallarına uyulmamakta  özenti ingilizce kelimeler kullanılarak Türkçe katledilmekte. Şu unutulmamalıdır ki kendi bilgisine güvenmeyen insanlar açıklarını kapatmak için özenti kelime kullanımına giderler.

Düzgün Türkçe ’nin internette en çok yok sayıldığı yerlerden birisi hiç şüphesiz interaktif mesajlaşma için kullanılan programlarda gerçekleşiyor. Bu programların kullanımında hızlı iletişim için kullandığımız  kısayol kelimeleri Türkçemizi katleden sebeplerin başında gelmektedir.

Bu kötü gidişe dur denmezse kısa bir süre sonra Türkçemiz  tamamen yok olacak. Unutulmamalıdır ki dillerini kaybeden  toplumlar benliklerini de kaybederler.

Turkche konuşma Türkçe konuş

Hakan TAŞGIN

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Cevap Yok

  1. Akıllı dedi ki:

    Bunu yapana Allah akıl fikir versin.Bize Türkçeyi öğretmeye çalışıyor bir de . Türkçe yapım eki aldığından yapım eki alan sözlüklerden sonra gelen ekler kesme işaretiyle ayrılmaz. Lütfen bilinçli olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir