İnternet’e Sansür

internet-yasaklariİnternet için yeni düzenlemeler getiriliyor. Kanun yasalaştığı taktirde Erişim Sağlayıcıları Birliği’de kurulacak. İçeriğin yayından çıkartılması ve içeriğe erişimin engellenmesi kararıyla ilgili muhatap sorununu çözmek için Erişim Sağlayıcılar Birliği oluşturulması isteniyor. Tüm servis sağlayıcılarının bu birliğe üye olması da zorunlu tutuluyor. Ayrıca Erişim Sağlayıcıları Birliği’nin tüm masrafları üyeler tarafından karşılanacak, merkez Ankara’da olacak. Böyle oluncada yer sağlayıcıları müşterilerine bu masrafları ister istemez yansıtacaklar.

Hükümet tarafından hazırlanan ‘İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nun alt komisyonundan geçti.

Erişime engel ile ilgili karar 48 saatte verilecek. Yayınların yayılması 4 saatte engellenecek. TİB gerekirse erişim engelleyebilecek. Erişim alan adından engellenebileceği gibi (URL) erişiminin engellenmesi yöntemi de kullanılabilecek. İnternet ortamında yayılan içeriğin kendisinin haklarını ihlal ettiğini düşünen kişiler, öncelikle içeriğin kaldırılması için içerik sağlayıcı ile iletişime geçecek. Sonuç alınmaması durumunda ise yer sağlayıcı ile iletişime geçilecek.

Çok tartışılan düzenlemeyle internetteki ortamındaki yayınlarda özel hayatın gizliliğini ihlal eden yayınların internette yayılmasının önüne 4 saatte geçilmesi planlanıyor. Erişimin engellenmesi talebiyle ilgili kararı Sulh ve Ceza Mahkemelerince Hakimler tarafından en geç 48 saatte karar vermesi isteniyor. Ayrıca Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na Ulaştırma Bakanı’nın izniyle “özel hayatın gizliliği ve hakların korunmasının gecikmesinde sakınca olan hallerde” erişimi engelleme yetkisi veriliyor.

Yer sağlayıcı, yer sağladığı hizmetlere ilişkin trafik bilgilerini 1 yıldan az ve 2 yıldan fazla olmamak üzere yönetmelikte belirlenecek süre kadar saklayacak ve bu bilgilerin doğruluğunu, bütünlüğünü ve gizliliğini sağlayacak. Yer sağlayıcı, TİB’in talep ettiği bilgileri teslim etmekle yükümlü olacak. İnternet kafelerde kayıtlar belli süre saklanacak.

5651 Sayılı Kanun’un 9. maddesindeki “uyar-kaldır” usulü de tamamen değiştiriliyor. Buna göre içerik, içerik sağlayıcısı uyarılmadan kaldırılabilecek.”

 

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir