İnternet Kullanıcı Sayısı 2010’da 2 Milyarı Aşacak !

internet-2010

BM Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) tarafından yapılan açıklamaya göre internet kullanıcı sayısı bu yıl 2 milyarı aşacak. Bu rakam dünya nüfusunun üçte birine denk geliyor.

ITU’nun yaptığı açıklamaya göre kullanıcı sayısı son 5 yılda 2 katına cıktı. Bu yıl bilgisayar kullanmaya yeni başlayan 226 milyon kişinin 162 milyonu gelişmekteki ülkelerin vatandaşları.

Bununla birlikte 2010 yılı sonunda gelişmiş ülkelerin nüfusunun %71’i internette kullanıcı oranı gelişmekte olan ülkelerde bu oran yalnızca % 21. Uluslararası İletişim Birliği tarafından yapılan açıklamaya göre gelişmekte olan ülkelerin çok hızlı bir şekilde internet kullanımını arttırmaları gerekiyor, ancak bu sayede yeni iş imkanları oluşturulabilir, üretkenlik arttırılabilir ve ekonomide uzun vadeli rekabet avantajı elde edilebilir.

ITU tarafından belirlenen internet kullanıcı oranları şu şekilde: Avrupa nüfusunun %65’i, Amerika’nın %55’i, Afrika  ve Asya’nın yüzde 21.9’u.

Evlerin yalnızca yüzde 13.5’inde internet bulunan gelişmekteki ülkelerde  okul, iş yeri ve halka açık yerlerde internet kullanımının oranı oldukça kritik seviyede. Gelişmiş ülkelerde ise evlerin yüzde 65’inde internet bulunuyor.

Yapılan diğer bir araştırmaya bakıldığında ise gelişmekte olan ülkelerde cep telefonu internete çok daha önemli bir iletişim aracı olarak kullanılıyor.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir