Internet Explorer 9 ile Rekabet Kızışacak

Internet-Explorer-9

Microsoft’un 15 Eylül 2010’da dünya ile eş zamanlı olarak Türkiye’de de duyurduğu IE9, tarayıcılar arasında rekabeti artıracağa benziyor.

Internet Explorer 9‘un (IE9) Beta ürünün Türkiye lansmanında konuşan Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer ÖzmenMicrosoft’un Windows ile kişisel bilişimi geniş kitlelere ulaştırdığına dikkat çekerek tüm dünyadaki 1.2 milyarı aşan bilgisayar kullanıcısınınWindows kullandığını ve her 100 kişiden 59’ununIE’u tercih ettiğini belirtti. Türkiye’de ise, 32 milyon internet kullanıcısı olduğunu ifade eden Özmen 32 milyon farklı istek, beğeni ve ihtiyaca cevap vermeye çalıştıklarına dikkat çekti.IE9 ile bu alandaki yaklaşımlarını bir üst seviyeye taşıdıklarını sözlerine ekleyen Özmen internet’te hızı, sadeliği ve güvenliği hedeflediklerinin altını çizdi.


Türkiye’de IE9’uilk uygulayanlar

IE9’u web sitelerine entegre eden ilk sitelerden Maçkolik ve NTVMSNBC yer alıyor. Her iki web sitesi de IE9’un görev çubuğu özelleştirmelerini uygulayarak yeni tarayıcı ile uyumlu olarak yayın yapmaya başladılar.

Yeni versiyonun ilk dikkat çeken özelliklerinden birisi sadeleştirilmiş arayüzü olarak görülüyor. IE’un klasik butonlarının ciddi anlamda sadeleştirildiği yeni tasarım tamamen kullanıcıların tercihlerine göre dizayn edilmiş.Microsoft Türkiye Windows İş Grubu Yöneticisi Alper Mestçi’nin verdiği bilgiye göre IE’da gerçekleştirdiği işlemlerin analiz edilmesi ve takip edilmesi için izin veren kullanıcıların verileri incelenerek yeni tasarıma şekil verilmiş. Tasarımda en çok dikkati çeken özellikler ise geri tuşunun büyük olarak tasarlanması ve tek bir alandan web sitesi ismi girebilme ve arama yapılabilme imkanısunması.

IE8’den 11 kat daha hızlı

Mestçi ayrıca çok çekirdekli işlemcileri kullanarak önemli bir performans kazancı elde eden Chakra sayesinde IE9 bir önceki versiyonu IE8’den 11 kat daha hızlı olduğunu belirtti ve yeni tarayıcının aynı zamanda Grafik İşlem Birimi’ni kullanarak grafik işlemlerinin çoğunu CPU yerine GPU ile yapmak suretiyle tamamen donanım ile hızlandırılan ilk web tarayıcısı olma özelliğine sahip olduğunun altını çizdi. Bu özellikle  IE9 PC’nin, web tarayıcılarının önceden faydalanamadığı, yüzde 90’lık gücünü ortaya çıkarıyor.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir