Internet Archive’in veri boyutu 25 petabayt’a ulaştı

Internet Archive’in veri boyutu 25 petabayt’a ulaştı1996 yılından günümüze tüm internetin kaydını tutan Internet Archive adlı site, geçtiğimiz ekim ayı itibariyle toplam 25 petabayt  yani 25600TB  veri topladığını açıkladı.16 senedir öğrenciler,araştırmacılar ve tarihçiler  için tarihi koleksiyonları dijital biçimde kullanıcılarına sunduğunu söyleyen Internet Archive, çeşitli web sitelerinden topladığı bilgilerin Wayback Machine ile kısmen görüntülemesine olanak veriyor.

10PB’lık veri, bazılarımız için çok da büyük bir rakam olmayabilir (Facebook’un en az 100PB’lık veri depoladığı söyleniyor) ancak bu bilgi, iletişimin geldiği noktayı görmek açısından önemli olsa gerek. Internet Archive’ın en önemli amacı ise internette yayınlanan materyallerin tarihe karışıp yok olmasını engellemek olduğu belirtildi.

Internet Archive, Perşembe günü kendi içinde yaptığı küçük bir etkinlikte 80 terabaytlık bir veritabanının araştırmacılara açılmasını kutladı. Bu 80TB’lık veri, 2011’deki iki milyar URL’yi içeriyor.

Kaynak:Milliyet

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir