İnternet Aramaları Gelecekte Nasıl Olacak?

Artık ayağımıza kıymık batsa ‘acaba bunu nasıl çıkartabilirim?’ deyip arama motorlarına hücum ediyoruz. Peki gelecekte internetten aramalar nasıl gerçekleşecek?
Arama motorları bu zamana kadar hep masaüstü ve dizüstü bilgisayarlara göre düzenlenmişti. Fakat akıllı telefonlarının kullanımının artık bilgisayarlara göre daha fazla olması, sistemin akıllı telefonlarla uyumlu olmasını zorunlu hale getirdi. Bununla ilgili bir çalışma yapan Google, bilgisayarlara oranla daha küçük ekranlara sahip olan telefonlara uzun uzun yazı yazmanızın önüne geçecek bir arama motoru geliştirmek için çalışıyor. Hatta bu arama motorunun ismi bile hazır: Now on Tap. Google Araştırma Birimi’nin lideri Amit Singhal BBC’ye verdiği röportajda yeni işletim sisteminin Android M ile çalışacağını, kısaca ‘neyi aramak istediğinizi tahmin eden bir arama motoru’ geliştirdiklerini söyledi.Arama pencerelerinin artık tarih olacağını belirten Singhal, yeni sistemden şu şekilde bahsetti: “Farz edelim ki eşinizle telefonda mesajlaşıyorsunuz. Size bir lokantadan bahsediyor ve yol tarifini vermek istiyor.

net-call

Artık tek yapması gereken şey, lokantanın adı geçtiğinde telefon ekranının alt-orta kısmında bulunan daireye 1-2 saniye basmak. Yeni arama motoru kişinin o lokantayla ilgili daha fazla bilgi istediğini anlıyor ve açılış-kapanış saatleri, haritadaki yerini ve benzeri gerekli detayları ekrana getiriyor.”Sesli aramayla ilgili başka bir örnek veren Singhal, “Mesela Spotify’da bir şarkı dinliyorsunuz, şarkının ismi ekranda beliriyor. Çalan grubun vokalistinin ismini hatırlayamıyorsunuz. Google’a ‘Vokalist kim?’ diye sormanız yeterli olacak.” Bu sistem, Android M işletim sistemiyle uyumlu olan tüm mobil cihazlarda çalışacak.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir