Instagram Takipçilerinizi Arttırın

sosyal-agInstagram en popüler fotoğraf ve video paylaşım uygulamalarından biri olarak hızla büyüyen bir mobil uygulama. Sadece Mobil alanda kullanımının daha etkin olduğu düşünüldüğünde oldukça büyük başarı elde etmiş durumda.

Instagram markaların kullanıma, bireysel kullanıcılardan daha sonra başladığı sosyal mecralardan. Fakat kullanıcılar tarafından favori uygulama olarak görülürken, markalar içinde dijital pazarlama alanında kullanılacak elverişli bir ortam.  Instagram’ın kullanımı bireysel kullanıcılar açısından çok popüler olunca bunu yakından takip eden markalar Instagram’a yönelmeye başladı. Ve Instagram Türkiye’de hızlı büyümeye başladı. Instagram’ın reklam özelliğinide hayata geçirmesi ile Instagram digital reklam için yeni bir mecra oldu.

Instagram sadece markalar için değil evde kendi tasarladığı ürünleri tanıtmak isteyen kişiler içinde iyi bir digital pazarlama ortamı. Peki Instagram pazarlamasında başarılı olmak için neler yapmak gerekiyor.

  • Instagram resim ve video paylaşım sitesi olduğu için profil kısmında kendimizi tanıma bölümü genelde es geçiliyor. Oysa ki  buranında bir sosyal medya ortamı olduğunu unutmamalıyız. Bizi takip edecek olan kişiler bizim kim olduğumuzu bilmiyor kimse bilmediği bir kişiyi takip etmez. Profilde kendimizi en iyi şekilde tanıtmalıyız. Kim olduğumuzu, bizi nerede bulabileceklerini, neler yaptığımızı, amacımızı anlatmalıyız. Bu Profilimizi ziyaret eden kişilerin güvenini kazanmamızı sağlar. Bu da takipçi sayımızı arttıracaktır.
  • Sosyal medya uzmanları genelde sosyal medya hesaplarının birbirine bağlanmaması taraftarı olsada; Instagram hesabınızı bazı diğer sosyal medya ortamlarına bağlayabilirsiniz.
  • Instagram görsele dayalı bir uygulama olduğu için paylaştığınız görsellerin kaliteli olması gerekir. Reklam gibi görünen görseller kullanmaktan kaçının. Bu görseller takipçilerinize itici gelecektir. Daha çok kişiselleştirilmiş görseller kullanın. Takipçilerinizin görsellerinizde kendilerine hitap eden birşeyler bulması takipçi sayınızı arttıracaktır.
  • Görselleri hikayeleştirerek kullanmakta takipçilerinizde merak uyandıracak ve sayfanızı düzeni olarak ziyaret etmelerini sağlayacaktır.
  • Bir fotoğrafı paylaşırken mutlaka başlığında hashtag kullanın. Hashtag kullanımı sizi tanımayan kişilerinde sizin fotoğraflarınıza ulaşmasını sağlayacaktır.  Ancak hashtag kullanımında abartıya kaçılmaması gerekir. En iyi markalara baktığımızda hashtag olarak en fazla 5 hashtag kullanıyorlar ve etkileşim için yeterli olduğunu görüyoruz. Hashtag seçiminde vermek istediğimiz mesajı yansıtan hashtag seçmeliyiz.
  • Instagram  görsel üzerine kurulmuş bir sosyal ağ. Ve her sosyal ağda ilk önce dikkat çeken farklı, ilginç, şaşırmamıza ve sorgulamamıza sebep olan paylaşımlar. Bu sebeple kullandığımız fotoğrafların özgün, insanlar üzerinde pozitif etki bırakan, onları gülümseten, kendine has fotoğraflar kullanmak etkileşiminizi arttıracaktır.  Videolar içinde aynı durum geçerlidir.
  • Gün içerisinde oko fazla sayıda paylaşım yapmak takipçilerinizin akış sayfasının kendiniz ile dolmasına sebep olacaktır. Bu takipçiler üzerinde olumsuz etki yapabilir. Bu nedenle günde 2-3 paylaşım yapmak idealdir. Hergün düzenli olarak paylaşım yapmak için plan oluşturmalıyız. Birgün paylaşım yapıp bir süre sessiz kalmakta ters etki yaratabilir.  Aynı şekilde paylaşımların ne zaman yapılacağı da önemlidir.  Kullanıcıların daha fazla yoğun olduğu saatlerde paylaşım yapılması gerekir. Örneğin mesai saatlerinde kişilerin akıllı telefonlarıyla çok fazla haşır neşir olmaya vakti olmadığını düşünürsek öğle yemeği araları, mesai sonrası, evde dinlendikleri zamanlar ve hafta sonlarını hedeflemeniz mantıklı olacaktır.
  • Takipçilerinizin daha aktif olmasını istiyorsanız sorular sorun, yarışmalar düzenleyin.  Bu beğeni sayınızı ve takipçi etkileşiminizi arttıracaktır.

 

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir