Instagram Nedir ?

Instagram Nedir ?

Instagram,  Kevin Systrom ve Mike Krieger adlı iki girişimcinin kurmuş olduğu bütün telefon platformlarında (Windows phone, Android, iPhone) ücretsiz bir şekilde indirip kurabilecekleri, kullanıcıların özgürce fotoğraf ve video paylaşımı yapılabilecekleri, hem telefon hemde web tarayıcıları üzerinden erişebilecekleri bir sosyal ağdır. Temelinde uygulama mobil platformlar için tasarlanmıştır bu yüzden sadece mobil cihazlardan fotoğraf ve video paylaşımı yapılabilir.

Instagram Nedir?

Instagram Nedir?

Farklı uygulamalarla çektiğiniz filtreli fotoğrafları da (retrica, powercam, wowcam) paylaşabileceğiniz gibi uygulamanın kendi içinde de 11 farklı filtre özelliği bulunmakta bu sayede telefonunuzun kamerasından çektiğiniz filtresiz fotoğraflarınızı da dilerseniz buradan filtreleyip efektler verebilirsiniz. Bu efektler sayesinde öylesine çekmiş olduğunuz herhangi bir doğa fotoğrafı, eski bir ayakkabı fotoğrafı, kedi, köpek fotoğrafı sanki bir profesyonel fotoğrafmış gibi çekiciliğe bürünebiliyor. Hatta iPhone ile çekilen fotoğraflar öylesine güzel sonuçlar veriyor ki ‘iPhoneography’ adı altında bir sanat akımı dahi oluşmuş durumda. Uygulamaya Facebook hesabınızdan direk kayıt olabileceğiniz gibi ayrıca E-posta adresinizle de kayıt olabilirsiniz. Dilerseniz sonradan da Instagram hesabınıza Facebook , Twitter ve Foursquare hesabınızı entegre edip, buradan paylaştığınız fotoğrafların diğer sosyal ağlarda görülmesini sağlayabilirsiniz.

Uygulamanın tek ve can alıcı dezavantajı çektiğiniz herhangi bir fotoğrafı tam boyutuyla yükleyememeniz. Fotoğrafınızı paylaşırken belirli bir kısmını paylaşabiliyorsunuz. Yani arkadaşlarınızla çektirdiğiniz bir grup fotoğrafında ne yazık ki bir kaç arkadaşınızı kesmek zorunda kalıyorsunuz. Ancak bu dezavantaja da Play Store de bulunan Instagram’a yardımcı uygulamalar yardımımıza yetişiyor. Bu yardımcı uygulamalar sayesinde fotoğraflarınızı kesmeden bir bütün halinde paylaşabiliyorsunuz. Yani grup halinde çekindiğiniz fotoğrafta hiç bir arkadaşınızı kesmek zorunda kalmıyorsunuz. Bizim sizlere bu yardımcı uygulamalarla ilgili önerimiz  ‘Square InstaPic’  Play Store de aratıp bulabileceğiniz ve büyük bir kolaylıkla kullanabileceğiniz bir uygulama. Unutmadan belirtmekte gerekir, uygulamanın Türkçe dil desteği de bulunmaktadır.

Instagram, 2010 yılında Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından ilk olarak iPhone-iPad için geliştirilen, sahip olduğu kaliteli filtreler ve sosyal ağ özellikleri ile kısa zamanda oldukça yayılan ve popüler olan bir fotoğraf paylaşım uygulamasıdır.

Instagram özellikle son dönemlerde o kadar popüler oldu ki; şu sıralar günde 40 milyon fotoğraf paylaşımı, saniyede ise 8600 beğeni ve 1000 yorum yapılıyor hale geldi. Bu değerler gittikçe de yükseliyor. San Francisco, California’da geliştirilen uygulama, şu anda aylık 90 milyon aktif kullanıcıyı geçti bile…

Instagram’ın bu kadar hızlı yayılmasında sosyal medya platformları ile entegre çalışması da yatıyor. Uygulama ile hazırlanan fotoğraflar Facebook, Flickr, Twitter, foursquare ve Tumblr üzerinden paylaşılabiliyor. Instagram, Nisan 2012′de Facebook tarafından 1 milyar Dolara satın alındı.

Bu uygulamayı ve arkasındaki sosyal ağı bu kadar cazip kılan; kullanıcıların çektikleri fotoğrafları üzerinde çok kolay bir şekilde çeşitli filtrelerler kullanarak, profesyonel görünüme sahip fotoğraflar yaratabilmeleri yatıyordu.En basit ve sıradan bir fotoğraf, uygulanan birkaç farklı efekt ile göz kamaştırıcı olabiliyordu. Aslında Bu durumun yarattığı tatmin kısa sürede Instagram kullanıcılarının övgülerini aldı. Çekilen fotoğrafların sosyal medyada göre diğer kullanıcıların dikkatini Instagram çekmekte gecikmedi.

Özellikle ünlülerinde bu furyaya uyarak, kendi günlük yaşam fotoğraflarını bu yazılım üzerinden paylaşması ile instagramı takip edenlerin sayısında patlama meydana getirdi.

Telefonunuzla önce bir fotoğraf çekersiniz daha sonra Instagram uygulamasıyla dilerseniz fotoğrafınıza çeşitli efektler uygulayabilir dilerseniz hiçbir efekt uygulamadan ister Instagram sitesinde isterseniz de Twitter, Facebook, Foursquare, tumblr gibi sosyal mecralarda fotoğraflarınızı kolayca yayımlayabilirsiniz.

Bu program ile fotoğrafı çekilen eski bir ayakkabı, ağaç, araba, kedi, gün batımı kısacası aklınıza gelebilecek her şey birkaç dakika içerisinde sanki profesyonel bir fotoğrafçının veya photoshop sanatçısının elinden çıkmış gibi ilgi çekici olabiliyor. iphone ile çekilen fotoğraflar öylesine şaşırtıcı sonuçlar veriyor ki ‘iPhoneography’ adıyla bir sanat akımı bile oluşmuş durumda.

Instagram Nasıl Kullanılır?

  1. Google Play’den Instagram for Android‘i mobil cihazınıza yükleyin.
  1. Instagram’ı ilk defa kullanacakların uygulamayı kullanarak Kayıt ol butonuna dokunarak kayıt olmaları gerekiyor.
  1. Sign up butonuna dokunduğunuzda karşınıza gelen ekranda Email (Eposta), Username (Kullanıcı adı), Password (Şifre) ve isteğe bağlı olarak telefon numaranızı (Phone) girin. “Set a profile picture” kısmından da profil resminizi girebilirsiniz.
  1. Daha önce Instagram kullanıcı adı olanlar ise direkt olarak “Log in” butonuna dokunarak oturum açabilirler.
  1. Instagram’a giriş yaptığınızda sizi Ana Sayfa karşılar. Ekranın en altında 5 ikondan oluşan menü seçeneklerini göreceksiniz.
  • Ev (Ana Sayfa),
  • Yıldız (Popüler),
  • Fotoğraf Makinesi (Fotoğraf çekip veya telefonunuzdaki fotoğraflara filtre uygulamak için),
  • Kalp (Beğendiğiniz fotoğraflar,
  • Kart Vizit (Kişisel Sayfanız)
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir