iCloud ve iOS 5 devrimi

iCloud ve iOS 5 devrimi

Pazartesi günü Apple CEO’su Steve Jobs’un sağlık iznine ara vererek kameraların karşısına çıkmasıyla iCloud ve mobil işletim sistemi iOS 5 hakkında merak edilen her şey öğrenildi.

Apple’ın beklenen iCloud servisi tüm Apple cihazlar arasında senkronizasyon ve ücretsiz bulut sunucularda depolama imkanı veriyor.

iCloud adından da tahmin edebileceği gibi bulut bilişim teknolojisi kullanarak bulut sunucularında iPhone, iPad ve Mac gibi tüm Apple cihazlarınız arasında resim, müzik ve dosyaların senkronizasyonunu sağlayacak bir servis.

Örnek olarak vermek gerekirse iCloud kullandığınız iPhone’ununuzdan çektiğiniz bir fotoğraf aynı anda Mac’inizin masaüstüne de isterseniz düşebiliyor. iCloud son çektiğiniz 1000 fotoğrafı 30 güne kadar saklayacak, ki bu süre de dosyalarınızı sabit diskinizde yedeklemeyi düşünürseniz oldukça uzun bir süre.

iCloud tamamen ücretsiz bir servis olacak. Kullanıcılar 5 GB ücretsiz depolama alanını istedikleri gibi kullanabilecek, verilerini yedekleyebilecekler.

Fakat Apple kullanıcılarının tabii ki en çok merakla beklediği iCloud özelliği de müzikle ilgili olanı. iPhone’unuzdan satın aldığınız bir şarkıyı iPad’inizde de anında dinleyebileceksiniz. Fakat bununla ilgili çok güzel bir sistem kurmuş Apple (her ne kadar daha önce aynısını Amazon yapmış olsa da).

iMatch servisini kullanmak için yılda 25 dolar ödeyecek olan kullanıcılar, şarkılarının tümünü cihazlarına indirmeden dinleyebilecekler.

İO5 200 yeni özellik getiriyor

Jobs, iOS 5’ın 200 yeni özellik içerdiğini açıkladı. Bu özelliklerden bazıları şunlar;

Bildirim Merkezi: Artık iPhone ve iPad’lerde uygulamalardan gelen bütün uyarılar tek bir merkezden görülecek.

Gazete Standı: Gazete ve dergilerin uygulamaları tek tek indirilmek yerine bir yerde toplanılarak ulaşılabilecek.

Twitter Entegrasyonu: “Twitter iPhone ve iPadler ile daha uyumlu hale getirilecek. Kamera, Fotoğraflar ve Safari daha uyumlu çalışacak.

Safari Reader: Artık Safari üzerinden tek bir tuşla metinler fotoğrafsız bir şekilde düzgünce görülecek.

iMessage: Blackberry telefonlarında olan özel mesajlaşma sistemi İOS kullanıcılarına sunulacak. Artık WiFi ve 3G kullanıcıları iPhone’a özel mesajlaşma programı kullanacaklar.

Kaynak: USA Sabah

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir