HİPOTRODİ VE BESLENME

 HİPOTRODİ VE BESLENME

Hipotiroidi, kilo verme zorluğu, sinirlilik, yorgunluk, deri kuruluğu, kabızlık, baş ağrısı ile kendini gösteren tiroit bezinin yeterli çalışmamasından kaynaklı olan bir hastalıktır. Tiroit hormonu o kadar önemli bir hormondur ki bütün vücut fonksiyonlarını etkiler. Günümüzde en sık karşılaştığımız ise Hashimato tiroididir.

Hipotiroidi hayatı olumsuz etkilemektedir; 

Kolesterol ve trigliserit düzeylerini yükseltebilir.
Lenf akışını yavaşlatır ve bu durum ödeme neden olur.
Tüketilen yiyeceklerdeki besin öğelerinin sindiriminde problemler oluşturur.
Metabolizma yavaşlatır.
Kişi kilo almaya başlayabilir.
Kadınlarda regl düzensizliği oluşabilir.

Hipotiroidide nasıl beslenilmeli?

İyot eksikliği hipotiroidizme neden olmaktadır, bu nedenle iyotlu tuz kullanımı önemlidir.

Bazen iyotlu tuz kullanımı da yeterli olmayabilir, eğer kişi guatrojen besin öğelerini fazla alıyorsa iyot emilimi engellenmektedir. Özellikle lahana, brokoli, brüksel lahanası, turp, karnabahar, şalgam, soya fasulyesi, hardal, yer fıstığını çok fazla çiğ tüketmemekte fayda var. Pişirerek tüketmeniz guatrojen madde miktarını azaltacağından daha sağlıklı olacaktır.

Kafein içeren besinlerden uzak durun, özellikle kahve, çay, kola, çikolata.

Selenyumundan yetersiz beslenildiğinde tiroit fonksiyonları düzensizleşir. Selenyum seviyesinin düşmemesi için balık, dana karaciğeri, hindi ve dana eti, mercimek, mantar, susam, ceviz, ay çekirdeği ile tam tahıllar yeterli ölçüde tüketilmelidir.

Çikolata ayrıca kadmiyum içermesinden dolayı tiroid hastalarının dikkatli tüketmesi gerekmektedir. Fazla alınan kadmiyum selenyumu vücuttan atar.

Omega-3’ün tiroit fonksiyonlarını düzenleyici özelliği vardır, haftada 2 kez balık tüketilmesi oldukça faydalı olmaktadır.

Tam tahıl ürünlerini ve kuru baklagilleri tüketmeye çalışın. Kuru baklagiller iyi birer bitkisel protein kaynağıdırlar ve haftada 2 kez tüketilmelidir.

 
Sigara içiyorsanız bırakmaya çalışın, sigara tiroit fonksiyonlarını azaltır.
Tiroidde en fazla görülen problem ödemdir. Bu nedenle su tüketiminizi asla ihmal etmeyin, günde 2-2,5 lt su içmeye çalışın.

Sağlıklı günler.

Beslenme ve Diyet Uzmanı: Hale TAŞGIN

www.haletasgin.com

 

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir