Hamam Böceği Robotlar

Harvard Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesindeki araştırmacılar, hamam böceklerinin hareket kabiliyetlerinden ilham alarak robot tasarladı.

Hamamböceği Robot

Hamamböceği Robot

Bilkent Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Onur Özcan yaptığı açıklamada, hamam böceği robot teknolojileri üzerine araştırmalarına Harvard Üniversitesinde başladıklarını ve buradaki bilim insanlarıyla böcek robotunu geliştirdiklerini söyledi.

Harvard’da geliştirilen böcek robotunun daha ileri versiyonunu Bilkent Üniversitesi’nde başladıklarını bildiren Onur Özcan, bu çalışmaları için TÜBİTAK’a destek başvurusu yapacaklarını da söyledi.

Böcek robotunun, 23 tabaka karbon fiber, polimer film malzemeden yapıldığını ve bu tabakaların lazerle işlendikten sonra üst üste eklenip ısı ve basınç yardımıyla bir araya getirildiğini söyledi
Hamam böceği, 4 bacaklarıyla hızlı hareket eder, hızlı koşarken 2 bacaklarının üstüne kalkar. Bilimsel olarak bu boyutta çok fazla 4 bacaklı robot bulunmuyor. Genelde 6 bacaklı robot yapılıyor. Biz de bu böcek robotta, 4 bacakla da dengeyi sağlayarak devrilmesini önledik. Hamam Böceği robot,  öne ve arkaya yengeç gibi yana yürüyebiliyor ve geriye de dönebiliyor.

Onur Özcan, Bilkent Üniversitesinde üretim çalışması devam eden böcek robota tırmanma yeteneği verileceğini ve bacaklarını daha yükseğe kaldırmasının sağlanacağını söyledi.

Böceğin boyutlarını daha da küçülteceklerini söyleyen Özcan, “Robotun en ucuza üretilmesi için çalışmalarımızı da sürdürüyoruz. Bu böcek robotları yakında Türkiye’de üretilip kullanılmasını sağlamak istiyoruz” dedi.

Çökmüş Binada Arama Kurtarma
Özcan, robot bir böcek büyüklüğünde olduğu için, insanın ulaşamadığı alanlara erişebileceğini dile getirdi. Böcek robot tamamlandığında, boru hattı gibi yerlerde denetleme görevi de yapabilecek.  Çökmüş bir binada arama kurtarma faaliyetlerinde kullanılabilecek. Böyle bir robot teknolojisi, uçak bakım ya da onarımında da kullanılabilir. Böcek robotunun üstüne sensör ve cihazlar yerleştirerek çok farklı alanlarda da kullanıma açılabilir.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir