Güvenli İnternet

Facebook profilinizi yabancılardan gizleyin…
İnternetten edinilen kişisel bilgiler üzerine kurulan dolandırıcılık modelleri gün geçtikçe artıyor. Facebook hesabı açan herhangi birinin kişisel bilgilerinize ulaşmasını engellemek için profilinizi yalnızca arkadaşlarınızın görebileceği şekilde ayarlamak yararınıza olacaktır.
Önemli adresleri tarayıcınıza elle girin…

Bankaların online şubeleri, e-posta servisleri ve anlık mesajlaşma sitelerinin gibi güvenliğin büyük önem taşıdığı adresleri tarayıcınızın adres çubuğuna elle girmelisiniz. Bu sayede doğru adrese gittiğinizden emin olabilir ve kullanıcı adı, parola gibi bilgileri yabancı ellere teslim etmeyeceğinizden kuşku duymazsınız.
Güvenli bağlantı simgesini kontrol edin…
Özelikle banka şubelerinde olmak üzere güvenli bağlantı gerektiren tüm web sayfalarında tarayıcınızın durum çubuğunda yer alması gereken asma kilit simgesini kontrol edin. Bu simge, sayfadaki formlara girdiğiniz verilerin şifrelenerek yerine ulaşacağı ve başkaları tarafından elde edilemeyeceği güvenli internet anlamına gelir.
Banka işlemlerinizde ekran klavyesi kullanın…
Kişisel bilgilerinizi verdiğiniz, kullanıcı adı ve parolalarınızı girdiğiniz sayfalarda, site tarafından sunulan bir ekran klavyesi varsa mutlaka kullanın. Bankaların online şube girişlerinde genellikle bulunan bu seçenek yerine Windows’un ekran klavyesini de tercih edebilirsiniz.
E-posta’lardaki bağlantılara güvenmeyin…
Herhangi bir hizmetteki kullanıcı hesabınıza giriş yapmanızı isteyen internet e-postaları mesajları, doğru yerden geliyormuş gibi görünseler bile güvenilir olmayabilir. Aldığınız bir e-posta üzerine hesabınızı kontrol etmek isteseniz bile e-postadaki bağlantılardan birine tıklayarak siteye gitmek yerine yeni bir tarayıcı penceresi açarak adresi kendiniz yazın.
Zincir e-postalara inanmayın…
Zincir e-postalar çoğunluğu eğlence içerikli olmak üzere kullanıcılar arasında durmadan dolaşıp duruyor. Sizi herhangi bir konuda uyaran, harekete geçmeye veya destek vermeye davet eden e-postaların altındaki imzaya şüpheyle yaklaşın. Geçmişte bu tip e-postalara adı karışan birçok akademisyen e-postalarla ilişkisinin olmadığını beyan etmişti.
Şirket bilgilerini girerken iki kere düşünün…
İnternet ortamında kişisel bilgileriniz gibi şirket bilgilerinizi de kem gözlerden dikkatle sakınmalısınız. Geçtiğimiz yıllarda güvenli internetten edinilen bilgilerle birçok şirkete sahte faturalar gönderildiğine şahit olmuştuk. Böyle bir durumla karşılaşmamak için şirket bilgilerinizi herhangi bir internet sitesine verirken çok dikkatli davranın.
Önemli e-postaları salt metin olarak gönderin…
Bazı internet e-postaları kullanıcıları HTML kodları ve çeşitli biçimlendirme özellikleri içeren e-postaları doğru şekilde görüntüleyemeyebilir. Bu yüzden sizin için hayati önem taşıyan, acilen ulaşması gereken e-postalarınızı salt metin olarak göndermeyi tercih edin.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir