Güvenli Alışveriş İçin

Başınıza gelmemiş olsa da ya da bir yakınınızın başına gelmemiş olsa da; internet üzerinden alışveriş yapmış mağdurlarla ilgili haberler görmüş, duymuş ya da okumuşsunuzdur. Bu da doğal olarak; aslında en kolay, en keyifli,en güvenli alışverişlerimizi gerçekleştirebileceğimiz internet üzerinden alışveriş yapılabilen sitelere karşı bir önyargıya ya da kaçınmaya neden olmaktadır.
Gerçekte ise internet üzerinden alışverişten kaçınmak için bir neden yoktur. Dikkat edilmesi gereken noktaları göz önüne aldığınız takdirde internet üzerinden alışveriş size alışkanlık kazandıracak bir olgudur.
SSL sertifikası
Alışveriş yaptığınız sitenin SSL sertifikasının olmasına dikkat ediniz. SSL güvenlik konusunda şu an şifre kırıcıların aşmakta zorlandığı bir şifreleme sistemidir. Bu sertifikayı veren firmalar vardır ve uluslar arası yaygınlığı olan bu firmalar birçok bankanın da kendi güvenliklerinde hizmet aldıkları firmalardır.
Sanal kredi kartı kullanımı
Bankalar artık sanal kredi kartı hizmeti sunmaktadır. Bu hizmet sayesinde elde edeceğiniz sanal kart ile alışverişinizi yapmanız en doğrusudur. Bankanızın internet bankacılığı hizmetini kullanarak kendinize; limitini siz belirlediğiniz (alışveriş tutarı kadar olması yeterlidir) bir kart oluşturmanız birkaç saniyenizi alacaktır. Bu kredi kartı bilgileri üçüncü şahısların eline geçse de sıfır limitli bir kart olacağı için bir işlerine yaramayacaktır.
Temiz bilgisayar kullanımı
Temiz bilgisayar ile kastedilen şudur: Virüs içermeyen, ajan içermeyen,güvenlik seviyesi yüksek ve kendinize ait olan bilgisayar. Bunun için de bilgisayarınızda anti virüs programı yüklü olması gerekmektedir. Bilgisayarınızda anti virüs programı yoksa o makineden asla alışveriş yapmayın. Dikkatli olmanız gereken ikinci bir nokta da şudur: Asla başkasına ait olan bir bilgisayardan ya da bir internet kafeden alışveriş yapmayınız.
Güncel tarayıcı kullanımı
Internet tarayıcınız en son ve güvenlik düzeyi en yüksek sürüm olmalıdır. Ki fark edilmiş her türlü açık kapanmış, güncel güvenlik donanımıyla yüklenmiş olsun.
Sanal POS
Alışveriş sitenizde sanal POS kullanımı olduğuna dikkat edin. Ödeme noktasında kredi kartı bilgilerinin; doğrudan banka ara yüzü ile gerçekleştirildiği sistemler tercih edilmelidir.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir