GUT HASTALIĞI VE BESLENME

GUT HASTALIĞI VE BESLENME

Eklemlerde ürik asit kristallerinin yerleşip, depolanması sonucu oluşan gut hastalığı, daha çok 40 ila 65 yaş arasındaki orta yaşlı ve fazla kilolu erkeklerde görülür. Özellikle hayvansal protein ağırlıklı beslenip, alkolü fazla tüketen gut hastaları, aynı zamanda diyabet, hipertansiyon ve yüksek kolesterol gibi başka sağlık sorunları da yaşarlar.

Eklemlerde ağrı, duyarlılık, kızarıklık, şişlik şeklinde ortaya çıkan gut hastalığı, müdahale edilmezse, şiddetli ağrılara neden olur. Çoğunlukla başparmak eklemini etkileyen hastalık, aynı zamanda diz, dirsek ve el bileği gibi diğer eklemlerde de ağrılar oluşturur. Genellikle gece gelişen ilk ataklar sonrasında, dayanılmaz ağrılar belirir.

Belirtileri nelerdir?

Hastalık, genellikle 40 yaşından sonra görülür. İlk belirtiler, ürik asit kristallerinin deri altındaki eklemler ve böbreklerde birikmesiyle başlar. Hastaların çoğu, ayak başparmağıyla, tarak kemiğinin birleşme yerinde; kırmızılık, hassasiyet, şişme ve zonklama şeklindeki ağrılardan şikâyet eder. Çoğunlukla 4 hastadan 3’ünde, ayak başparmak ağrısı gözlenir. Bununla birlikte ağrılar dirseklerde, parmaklarda ve bileklerde de olabilir. Genellikle bu evrede teşhis konulur. Eğer tedavi geciktirilirse, eklem ve böbrekler etkilenir.

 

Kimler risk altında?

·        Ailesinde gut hastalığı olanlar,

·        Pürinden zengin olan deniz mahsulleri, organ etleri, kuru baklagilleri çok tüketenler,

·        Fazla alkol kullananlar,

·        Kilolu olanlar,

·        Çeşitli Operasyonlar geçirenler,

·        Ani ve şiddetli hastalık geçirenler,

·        Eklem travması veya yaralanması geçirenler,

·        Kemoterapi görenler,

·        Organ nakli yaptırıp ilaç kullananlarla, kemoterapi ilaçları alanlar,

 

 

Nasıl Tespit Edilir?

– Kan testi ile ürik asit seviyesine bakılır.

– Eklem harabiyeti varsa, eklemlerden az miktarda sıvı alınır ve bu sıvıdaki ürik asit kristalleri incelenir. Eğer ataklar uzun süreli ve sık geçiriliyorsa, mutlaka kemik ve eklem hasarı da vardır.

 

Tedavisi nasıl yapılır?

Gut hastalığının tedavisi üç şekilde gerçekleştirilir. Bunlardan ilki, vücutta ürik asit haline dönüşen pürin miktarını artıracak besinlerden uzak bir diyet uygulamaktır.

 

İkincisi, ağrının ve eklem enflamasyonunun giderilmesi ve kandaki ürik asit seviyesinin düşürülmesidir. Son olarak, çok nadir de olsa cerrahi yöntemler denenebilir.

 

Ağrı tedavisi yapılırken, eklemlerle böbrekler koruma altına alınır. Ağrının giderilmesi için antienflamatuar ilaçlar verilir. Ancak bu tür ilaçlar, mide ve bağırsak sistemini bozabildiği için, dikkatle kullanılmalıdır. Ayrıca kandaki ürik asit seviyesini düşüren ilaçlar da tedavide yer alabilir. Gut atakları sırasında, aspirin kesinlikle kullanılmamalıdır.

 

Nasıl Önlenebilir?

 

·        Diyet ve yaşam tarzı değişikliği son derece önemlidir. Gut hastalığında, ürik asidin atılıp dokularda birikmesini önlemek için çok su içilmelidir.

·        Sağlıklı kiloya inilmelidir. Bilinçsiz yapılan standart diyetler, hastalığın daha kötü olmasına neden olabilir.

·        Karaciğer, böbrek gibi organ etleri ve deniz mahsullerinden kaçınmak gerekir.

·        Alkol tüketimi azaltılmalıdır.

·        Kandaki ürik asit seviyesi düşürülmelidir.

·        Fazla protein sadece gut hastalarını değil, sağlıklı insanları da etkileyebilir. Bu nedenle protein içeren kırmızı et, kuru baklagiller gut hastalığında daha az tüketilmelidir.

·        Kandaki ürik asit seviyesi sınırın üzerindeyse et, kuru baklagiller, kepekli ekmek gibi kepekli ürünlerden, ıspanak, bezelye gibi sebzelerden ve fazla yağlı besinlerden uzak durulmalıdır. Bunların yerine yarım yağlı, süt, peynir, yoğurt gibi diyet ürünler tercih edilmelidir.

·        Ailesinde gut hastalığı olanlar, özellikle 40 yaşından itibaren beslenmesine dikkat etmelidir.

·        Ağrı olduğu zaman dinlenmelidir. Bazen buz tedavisi de işe yara

 

 

Beslenme ve Diyet Uzmanı: Hale TAŞGIN

 

                                                                                                          www.haletasgin.com

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir