Güneş Işığının Cilt Yaşlanmasına Etkisi

Yüzyıllardır ölümsüzlüğün formülünü arayan bilim dünyasının günümüze kadar ortaya koyduğu bilimsel veriler, maalesef insanoğlu için pek yeterli görülmüyor.

Günümüz insanı; daha uzun yaşamak ve yaşadığı bu süreyi daha yüksek yaşam kalitesiyle sürdürmek, yaşlanmayı yavaşlatmak, genç yaşamak istiyor. Bilim de günümüze kadar bu isteğe ancak belli düzeyde cevap verebilmiştir. Doğal yaşlanma, kişinin genetik alt yapısının belirtecidir. Zamana bağımlı kronolojik bir süreç olup kaçınılamaz, engellenemez. Yaşlanmanın hızı tüm canlılar ve aynı tür canlıların bireyleri arasında da farklılıklar gösterir.

Güneş ışını derideki oksidatif stresi artırmakta ve immün sistemi baskılayarak ciltte mutasyonların oluşmasına zemin hazırlıyor. Bu da ciltteki kolojen, elastik liflerin hasara uğraması anlamına gelmekte. Böylece cildin yenilenmesi yavaşlıyor; ciltte lekeler, benler ve damarlar beliriyor; kanserleşme ihtimali barındıran sertleşmiş nodüller ortaya çıkmaya başlıyor. Dudakların rengi solarken, güneş gören yerlerde kırışıklar başlıyor ve bunlar zamanla derinleşiyor.

Peki önlemler neler?

Gün içerisinde gözlük kullanmak, güneş koruyucu krem kullanmak, açık renkli kıyafetler giymek, bol su tüketmek ve özellikle 10:00 ile 16:00 arası direkt güneş ışığından sakınmak faydalı olması bakımından önemlidir.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir