Gözlüksüz 3D TV Mümkün mü?

Gözlüksüz 3D

Toshiba yeni bir teknoloji harikasına imza attı ve insanlığın kullanımına sundu. Bu teknoloji sayesinde 3D keyfini gözlüksüz yaşabileceksiniz.

Toshiba 3D TV  Genel Özellikler

  • Quard Full HD, 16:9 LCD Panel, 3840×2160 piksel, LED arka ışıklar
  • Cevo-engine desteği
  • Gözlüksüz 3D teknolojisi
  • Otomatik kalibrasyon
  • 3D Resolution
  • 4 kişilik kişisel TV uygulama kapasitesi
  • Smart TV özellikleri: Entegre Wlan, Windows 7 uyumluluğu, USB bağlantısı, Toshiba uygulama bağlantıları
  • DVB-T, DVB-T2, DVB-C ve DVB-S / S2 gömülü tuner

gibi birçok özelliği bulunan 3D televizyonu gözlüksüz olarak seyretmemiz gerçektende mümkün mü?  Gözlük kullanılarak elde  edilen performansa ulaşılıp ulaşılamadığı da bir diğer önemli soru  olarak karşımıza çıkıyor.

Araştırılması gereken bir diğer önemli konu ise  3D televizyonların insanı çok yorduğu gerçeği. Zira ortak şikayetlerden bazıları bu yönde. 3D görüntü ile televizyon seyretmek  gerçekten gözleri yoruyor hatta zarar bile verebiliyor.

Gözlüksüz 3D nasıl oluyor.

Sofistike lanset teknolojisi sayesinde iki göze farklı görüntüler gönderilerek beynin görüntüyü 3D algılaması sağlanıyor. İki gözünüze aynı anda gönderilen görüntüler sağ gözünüze küçük bir sapma oranıyla gönderiliyor. Beyin bunu 3 boyutlu olarak algılıyor. Peki cidden zararsız mı ya da bizi yormayacak mı? Uzun süre bur tür bir sapmaya maruz kaldığımızda baş dönmeleriyle karşılaşılmayacaksa güzel bir teknnoloji bunun yanında bu teknolojide tek göz kullanılarak  3D görüntü elde edemeyeceğimiz anlamına geliyor.

Gözlerinde bozukluk olanlar bu teknolojiden faydalanamayacak demek. Şimdi aklımıza takılan iki farklı göze ayrı ayrı nasıl görüntü iletilebildiği yönünde. İlk önce şunu söylemek gerekir ki CEVO-ENGINE sayesinde  birden fazla kişi aynı anda gözlüksüz olarak 3 boyutlu görüntüyü elde edebilir. Teknolojinin asıl büyük yanı bu.

Televizyonun en büyük rahatlığı 3D görüntüyü elde etmek için gerekli görüntülerin nereye gönderilmesi gerektiğini bilmesi. Televizyonda yaptığınız ayarlar doğrultusunda televizyon sizi tanıyabiliyor. Bunun yanında izleyicinin nerde oturduğunu etrafı tarayarak bulan ve ona göre görüntü gönderen cihaz  gerçekten bir teknoloji harikası

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir