Görsellerin Optimize Edilmesi

Görsellerin Optimize Edilmesi

Görsellerin Optimize Edilmesi

Google görsel dosyalarınızla ilgili tavsiyelerde bulunurken dosyaların webte size ait web sitesinin alanında tek bir yerde toplanmasının önemine dikkat çeker. Hemen basit bir şekilde açıklayacak olursak görsel dosyalarınız için webte bir klasör oluşturun ve ismine görsel ya da images veya img deyin. Bu sayede Google sitenizin bu dosyasının ne ile alakalı olduğunu ve içeriğinde ne olabileceğiniz tahmin edecektir.

Görsel dosyalarınızın tek bir klasörde toplanması sitenizi kategorilendirmek istediğinizde de işinize yarayacaktır. Görselleri kendi içinde kategorilendirmeniz biraz zahmetli olacaktır ama mantıklıdır. Bunun yanında görsellerinizin seo’ya katkısı artar.

Arama motorları ve özellikle Google bu tür işlerini pratikleştiren web sitelerini severler ve onları ön plana çıkartırlar.

İlerde bir gün sitenizde resimlerle ilgili bir galeri oluşturmak istediğinizde bu tür bir yapılandırma işinizi daha da kolaylaştıracak ve ziyaretçilerin sitenizden yararlanmasını pratikleştirip hızlandıracaktır. Bu sizi daha çok sevilen bir site haline getirir.

Görselin sorunsuz bir şekilde görüntülenmesi ziyaretçi açısından önemli olduğu gibi Google açısından da önemlidir. Görselleri görüntülenmeyen bir web sitesi çöplük gibi görünecektir. Prestij açısından dikkat edilmesi gereken bir konudur. Bu yüzden görselin formatına dikkat etmeniz gerekir. Kaliteli tarayıcılar neredeyse bütün görsel fotmatlarını destekler. En bilindik formatlar JPEG, PNG, GIF’tir. Bu formattaki görseller bütün tarayıcılarda başka bir sorun olmaması durumunda görüntülenir. Bu yüzden bu formatlara dikkat etmelisiniz.

Görsel formatı konusunda işin birde boyut konusu vardır. Daha önceki yazılarımızda web sitesinin hızlı açılması konusuna değindik. Hem ziyaretçi hem de Google için önemli bir kriterdir. Bir sayfada yüksek çözünürlükte bir görsel kullanmanız sitenizin açılış hızında azalmaya neden olur. Görselin boyutu arttıkça sitenin yüklenme hızı düşecektir. Sitenizi ziyaret eden internet hızı düşük insanlar olabilir. Ya da sitenizi mobil cihazlardan ziyaret edenler olabilir. Bu yüzden görsel boyutların dikkat etmek gereklidir.

PNG formatı JPEG formatıyla hemen hemen aynı kaliteyi sergilemesine rağmen daha büyük görsel boyutuna sahiptir. Aynı özelliklere sahip bir görsel PNG formatında 100KB boyutuna sahipken JPEG’e çevrildiğinde neredeyse yarı yarıya düşmektedir. Çok az kalite azalması olsa da göze batan bir durum yoktur. Bu formatlarda dikkat etmeniz gereken ikinci bir husustur.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir