Görsel ve İşlevsel Web Tasarımı

web tasarımı

Web tasarım uzmanlarının bazıları web tasarımlarında görselliğe önem verilmesi gerektiğini düşünürken bazıları ise tasarlanan sitenin iş görmesinin yeterli olacağı düşüncesindeler.  Doğrusu ise eğer mümkün ise her ikisinin bir arada olmasıdır.

Web tasarım işinin yeteneğin yanı sıra daha çok eğitimden geçtiğini profesyonel bir tasarımcının eğitiminin de çok iyi olması gerektiğini belirtmek isteriz.

Görsel açıdan zenginleştirilmiş olan tasarımların herkes tarafından ilgi çektiği bilinen bir gerçek. Renkleriyle, efektleriyle, animasyonlarıyla, resimleriyle, videolarıyla görsel olarak desteklenmiş ziyaretçilere sunulmuş olan web tasarımları bir yönden web tasarımcıyı başarıyı ulaştırır.

Estetik sitelere saygı duyan bir internet kesimi bile vardır. Zaten düşündüğünüzde görüntü olarak başarısız diyebileceğimiz sitelere bir kere gelsek bile bir daha gelmek istemeyiz. Ya da şu şekilde bir örnek versek daha çok bizden bir örnek olur; estetik açıdan kötü tasarlanmış sitelerde aradığımız şey varsa o siteye gireriz. Ama bir daha işimiz düşünceye kadar girmeyiz. Ve işimizi halleder halletmez çıkarız. Sitelerin başarısı açısından ziyaretçi sadakatinin ve ziyaretçinin sitede kalma süresinin uzunluğunun ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliriz. Bu yüzden yaptığımız, yaptırdığımız tasarımın görsel olarak geleni tatmin etmesi gerekli.

Web siteleri görsel olmalı, estetik olmalı. Gören gözü etkilemeli ve ziyaretçinin çıkması için bir sebep bırakmamalı. Bunun yanında siteyi estetik yapma çabalarının, bu esnada kullanılan kod ve renklerin, resimlerin, videoların, animasyon gibi şeylerin webte kapladığı bir alan olduğunu unutmamak gerek. Ziyaretçinin internet sitesini görüntüleyebilmesi için bilgisayarının ekranına indirmesi gerekli. Boyut ne kadar büyürse indirme hızı o kadar yavaşlar. Ya da kullanılan kodlar ne kadar karmaşıksa tasarımın parçalarının uyumu o kadar birbirinden uzaklaşacaktır. Bu işlemlerin hepsi sitenin yüklenme hızını düşürecek ve ziyaretçiyi huzursuz edecektir.

Dolayısıyla sitelerin görselliği, estetik çalışmaları abartılmamalıdır. İşi dengede tutmak en önemlisidir. Sade renklerle ve çizgilerle web tasarımlarında estetik yakalanabilmektedir.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir