Google’ın trafik edinmek için yaptığı anlaşmalar

Google dünyanın en büyük reklam şirketlerinden bir tanesi. Kendisi çok kazandığı gibi yatırımcılarına da kazandırıyor. Fakat bu konuda yatırımcıları endişeye sevk eden bir şey var. Google’ın iş ortaklarına verdiği anlaşma bedelleri.

Blloomberg’den Shira Ovide’ın paylaştığı bir analize göre Google her yıl varsayılan arama motoru olmak için para ödüyor ve her geçen yıl bu miktar artıyor. Sadece bu tutarlar değil bu tutarların gelir içindeki oranı da artıyor. Bu durum da yatırımcıları endişelendiriyor. Google’ın ortaklarına ödediği tutar 2012 yılında %7 iken bugün bu oran %11’e çıkmış durumda.

google-reklam-2-698x385

Pazar hakimiyetin korumak ve gelirlerini artırmak için Google’ın yaptığı bu anlaşmalar için ödediği tutar ise son 4 yılda 3 kattan fazla armış durumda. 2012 yılında 2 milayara yakın para veren şirket, geçen yıl 7,2 milyar dolar ödedi. Ovide’ın belirttiğine göre Goodle toplamda bugüne kadar 19 milyara yakın ödeme yaptı.

google-reklam-700x378

Bu anlaşmalar hangi şartlar altında imzalanıyor bilinmiyor. Ama daha Apple’a 2 milyar dolardan fazla para verildiği biliniyor. Yani Google kendi servislerine trafik kazanım ücretinin en büyük payını Apple’a ayırıyor. Bu masrafların artan yüzdesi ve Avrupa ve ABD’de yeni düzenlemelerle fazla vergi ödeme durumlarından dolayı Google bu durumun üzerinde daha fazla düşünüyor.

Rusya’da da Google’ın yerini Yandex’in almasıyla şirketin gelir akşını da olumsuz etkilemiş olabilir. Çünkü o günden bugüne Yandex hisselerinin değeri %43 kadar artmış durumda. Rusya’daki Android sürümlerinde arama motoru ve ön yüklü uygulamalarda Google’ın hakimiyeti kalkmıştı hatırlanacağı üzere.

Google’ın ortaklarına ödediği tutardaki her yüzde 1’lik artış yaklaşık 280 milyon dolara denk geliyor.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir