Google’ın net geliri ilk kez düştü ama…

Google çok uzun zamandır ilk defa toplam geliri, bir önceki döneme göre düşüş yaşadı! 2009’un ilk üç ayı rakamlarına göre, bir önceki dönem olan 2008’in son üç ayına oranla %3’lük geliri kayıba uğrayan Google, 2009 Ocak – Mart arasındaki dönemde 5,5 milyar dolarlık bir geliri elde etmeyi başarmış. Her ne kadar gelirde bir düşüş olsa da Google açısından paniğe yol açabilecek bi durum değil. Çünkü firma genel tabloda karlılığını artırmayı sürüdüyor. Örneğin 2008’in ilk üç ayı ile karşılaştırıldığında firmanın geliri %6 artmış durumda.

Karlılık konusunda ise tablo Google adına çok daha sevindirici. Çünkü 2008’in son çeyreğinde toplam 382 milyon dolar kar eden Google, 2009’un ilk çeyreğinde karını tam 1,4 milyar dolara yükseltmeyi başardı. Google‘ın %52’lik geliri  tek başına ABD’den geliyor.

Google CEO’su Eric Schmidt konuyu şu şekilde yorumladı: “Krize rağmen, büyümemizi sürdürerek çok iyi bir çeyrek geçirdik. Bu sonuçlar bir yandan iş modelimizin başarısı kanıtlarken, diğer yandan reklam verenlerin internet mecrasına ilgisini arttırdığının bir kanıtı“.

İlk üç ayda toplam 58 kişiyi işten çıkartan Google‘ın şu anda toplam çalışsan sayısı 20.164 ve firmanın 18 milyar dolarlık nakit veya nakde çevrilebilir menkulü bulunuyor.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir