Google’da bahar temizliği başladı…

Google’da bahar temizliği başladı…Belirli dönemlerde olduğu gibi Google yine bazı servislerini kapatmaya başladı. Bir zamanlar çok kullanılan bu servisler zamanla önemini yitirebiliyor. Google Reader’da bu servislerden biri. Google bugün resmi blogundan yaptığı açıklamada 2005 yılında hizmete sunduğu Google Reader’ın 1 Temmuz 2013′te  kapanacağını açıkladı.

Google’ın çeşitli tarihlerde kapatacağı diğer hizmetleri ise şu şekilde; Apps Script, CalDav API, Google Building Maker, Google Cloud Connect, Google Reader, Google Voice App for Blackberry, Search API for Shopping ve Snapseed Desktop. Eğer bu hizmetlerden herhangi birini kullanıyorsanız yerine başka bir hizmet bulmak zorundasınız.

Blogların gerilemesi ve micro blog servislerinin özellikle de Twitter’ın, hayatımıza girmesiyle Reader’ın kullanımı günden güne azaldı. Bununla birlikte Google Reader’ın kapatılması Feedburner ve RSS‘in de sonunu ifade ediyor olabilir. Google Reader’ın bir çok alternatifi var ve belki de aralarında daha sonra geliştirilmesinin avantajıyla daha kullanışlı olanları da var. En büyük sorun, bilgisayarlarımızda veya tabletlerimizde kullanılan RSS uygulamalarının Google Reader’ı taban olarak kullanması.

Google  internet kullanıcılarına 2005 – 2010 yılları arasında yayınladığı irili ufaklı birçok hizmetle çok önemli bir yere sahip. Her ne kadar ilerletemediği servisleri kapatması normal olsa da  bu tip servislerin kapatılması son kullanıcı gözünde olduğu kadar Google’ın her zaman sahip olmaya çalıştığı geliştiriciler için de olumsuz bir durum oluşturuyor. Bugün Google’ın alt servislerine güvenerek yazdığınız kodun iki ay sonra çalışmama ihtimali oldukça kötü bir durum.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir