Google ‘a 10 Milyon Euro’luk Telif Davası

Dünya genelinde yayımlanmış milyonlarca kitabı ‘izinsiz’ dijital ortama aktarmaya başlayan Google, Fransa’da  9 milyon 800 bin Euro tazminat talebiyle dava edildi.

Fransa’nın önde gelen üç yayınevi, Gallimard, Flammarion ve Albin Michel, ‘taklitçilik’ yaptığı gerekçesiyle internet devi Google’dan davacı olduklarını duyurdular. Davacı yayınevleri, telif hakları kendilerine ait toplam 9 bin 797 kitabın Google tarafından, ‘Evrensel Kütüphane’ projesi çerçevesinde izinsiz biçimde dijital ortama aktarıldığını savunuyorlar. Paris Mahkemesi’nde açılan davada yayınevleri Google’dan 9 milyon 800 bin Euro tazminat talep ediyorlar.

Davacı avukatları şu an için sadece “dijital ortama aktarıldığından emin oldukları kitaplar temelinde şikâyette bulunduklarını, ancak bu sayı ve tazminat miktarının artabileceğini” söyledi. Google tarafından bugüne kadar Gallimard’a ait 4 bin 302, Flammarion’a ait 2 bin 950 ve Albin Michel’e ait 2 bin 545 eserin dijital ortama aktarıldığı belirtiliyor.

Dava başvurusuna “şaşırdığını” söylemekle yetinen Google ise Fransız ve uluslararası telif hakları hukukuyla “uyumlu” davrandığını savunuyor.

 

Kaynak: Ntvmsnbc

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir