Google Yeni Bir Hizmet Başlattı

Google Avrupa da online kişisel verilerin  arama sonuçlarından kaldırılmasına izin vermek  için yeni bir hizmet başlattı.

 

Google Avrupa da online kişisel verilerin  arama sonuçlarından kaldırılmasına izin vermek  için yeni bir hizmet başlattı.

Bağlantılar, ilgisiz ve modası geçmiş veriler talep üzerine silinebilir.

Google bütün talepleri değerlendirmektedir ayrıca “bilgileri dağıtmak için kamuoyunun hakkı ile bireyin gizlilik haklarını” dengede tutmaya çalıştığını söyledi.

“İsteğinizi değerlendirirken,  sırayla  sonuçlara ve bilgilerinizin içeriğine bir kamu ile bakacağız,”

Google adaylara; form doldurmalısınız diyor .

Google istek üzerine karar verirken “finansal dolandırıcılık, profesyonel malpraktis, mahkumiyet ya da hükumet yetkililerinin kamu davranışları” hakkında bilgilere bakacağı söyledi.

‘Hileli istekleri’

 

Veri kaldırılması hakkında kararlar  Google’ın arama sisteminin hemen hemen her bölümünü yöneten algoritmalar insanlar tarafından yapılmış olacaktır.

Bilgi kaldırılmış ya da kaldırılması gerektiği konusunda anlaşmazlıklar ulusal veri koruma kurumları tarafından denetlenecektir.

Avrupa’nın veri düzenleyicileri  03-04 Haziran da gelmeyi planlıyor.”Unutmak doğru” adlı konusu  olan toplantıda ele alınacak ve bu sürecin nasıl işleyeceği hakkında bir açıklamada yapması da bekleniyor.

 

Az yenilik?

Bir AB vatandaşının  online formu doldurarak kendi özel bilgilerinin kaldırılması isteğini gönderebilmesinin  mümkün olacağını söyledi.

Ancak, kaldırılmasını istediğiniz  şeyin  onların verdiği koşullar ile bir  bağlantı sağlaması gerekir.

Bireyleri geçerli bir fotoğrafı kimliklerinde olması gerekir.

“Kötüye kullanımı önlemek için, kimliğinizi doğrulmanız gerekir.”

Ancak, Financial Times’taki verilen bir röportajda, patron Larry Page firma kararlarına uygun olsa da, bu yeniliğin zarar vereceğini söyledi.

Ama, o “biz internet düzenleyen olarak, biz gördüğümüz yenilik tür görmek için gitmiyoruz düşünüyorum” uyardı.

Mr Page iktidar “kötü şeyler yapmak gibi ileri ve ilerici Avrupa gibi değil diğer hükumetleri” teşvik edeceğini ekledi.

 

Google’ın endeksi kaldırmak ve verileri almak isteyen insanların web linkleri, ülke adı, bağlantılarını neden kaldırılması gerektiğini açıklayan metin yazısı, hileli uygulamalara karşı ve Google’a karşı yardımcı olmak amacıyla fotoğraflı kimliği tedarik etmesi gereklidir.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir