Google ve Twitter’dan Güzel Hareket: Özgün İçerik Önceliği

Dünyanın en yaygın arama motoru olan Google, algoritmasında önemli bir değişikliğe gidiyor. Artık Google aramalarında özel haberler ve özgün içerikler ön planda olacak. Bugüne kadar Google, çalışma disiplininde özgün içeriğin ilk kaynağı yerine içeriği bulunduran sitenin otorite puanını önemseniyordu. Bunun sonucunda özel haber ve içerik üretmeyen, kopyala-yapıştır tekniğiyle yayıncılığına devam eden siteler Google arama sonuçlarında öne çıkıyordu.

Google Haberler Başkanı Richard Gingras, “Şirket, araştırmacı gazeteciliği desteklemek istiyor ve insanların yetkin haberciliğe erişimine yardım etmek istiyor.” dedi. Yalan haberlerin ve kopyala-yapıştır içeriklerin ön planda olmasını engelleyemediği için eleştirilere uğrayan Google, artık özgün içeriğe hak ettiği değeri vermeyi hedefliyor. Çünkü bu haber ve içerikleri sunabilmek büyük emek, özveri, zaman ve çaba gerektiriyor. Aynı zamanda bu içeriklerde bilgilerin asli kaynaklarının belirtilmesi, doğru veriler sunulması ve profesyonel gazetecilik standartlarının karşılanması bekleniyor.

Bu yeni güncellemenin bir yandan da haber sitelerinde, dergilerde ve bloglarda rekabet ortamı yaratması bekleniyor. Arama sonuçlarında niteliksiz ve sahte haberler yerine özel haberler ve orijinal içerikler öncelikli olacak.

Yeni algoritmanın tüm dünyada işleme alındığı tüm medya kanallarına yansıdı.

Twitter’dan da Benzer Bir Adım!

Twitter yeni aldığı bir kararla “tweet çalma” eylemlerini kontrol altına alacak.

TwitterComms hesabından yapılan paylaşımda, telif yasaları kapsamında orijinal kaynaktaki tweette hiçbir değişiklik yapmadan “kopyala-yapıştır” yaparak paylaşan hesapların tweetlerinin görünürlüğünü sınırlandıracağını açıkladı. Özellikle TT listesine dahil olabilmek için atılan robotik tweetlerin önünü kesmek için atılan bu adımla kullanıcılar artık aynı iletileri farkı farklı kişilerden görmeyecekler. Bu durumda ilk atılan tweet orijinal tweet kabul edilecek.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir