Google ve No Follow

Google ve No Follow

Google ve No Follow

Google’ın sitenizin güvenliği açısından gerçekten önem verdiği bir diğer konu nofollow etiketidir. Ama Google her zaman ki gibi bu kodu eklerken de dikkatli olmanız gerektiğini söylüyor. Her linke eklenmemesi gerektiği gibi, eklenmesi gereken linke eklenmediği zaman siteniz değer kaybedebilir. Biraz daha derine girelim;

  • Bağlantılar için rel=”nofollow” özelliğinin mantığını iyi kavrayıp uygun şekilde kullanın.

Öncelikle yukardaki tavsiyeye geçmeden önce nofollow mantığını geniş bir şekilde açıklamaya çalışalım. Eğer başka bir amaç için kullanmıyorsak normal bir site herkesin görüntülemesine açıktır. Herhangi biri gelip sitenizi görüntüleyebilir. Çoğu site yazılımı yorumlara ya da yazı girmeye müsaittir. Özellikle bu siteler nofollow etiketiyle içli dışlı olmalıdır çünkü nofollow etiketiyle yayınlanmış bir linkten bize minimum düzeyde zarar gelir.

Bir bloğumuz var ve her isteyen yorum yapabiliyor. Bu bloğun rel=”nofollow” etiketiyle korunması gerekir. Google’ın kara listeye aldığı bir sitenin linki biri tarafından bloğumuzda yayınlanırsa bundan çok büyük zarar görebiliriz. Linkini yayınladığımız sitenin bulunduğu kara listeye kendimiz girebilir arama sonuçlarında geriye düşebiliriz. Yaptığımız bütünSeo boşuna gider.

Nofollow etiketini eklediğimiz linklerde tam olarak “ bu linkten sorumlu değilim “ mesajını Google ve diğer arama motoruna veririz. Yani nofollow ekli bir bağlantıyı Google sitemizde gördüğünde onu umursamaz. Taramaz ve hiç yokmuş gibi davranır. Örneğin teknoloji sitemizde cinsel içerikli bir sitenin linki bize çok zarar verecektir ama otomatik olarak bütün linklere nofollow eklediğimizde kendimizi kurtarmış oluruz. Bunun manası yayınlanan hiçbir linkten sorumlu değilim. İçeriğine güvenmiyorumdur.

Peki, insanlar neden sitemiz için zararlı olabilecek bu tür bir uygulama içine girerler. Bunun en basit nedeni sitemizin popülerliğinden yararlanmak istemeleridir. Bu işlem genelde otomatik yapılır. Yani bir yorum botu sayesinde biri linkini aynı anda yüzlerce bloga yorum şeklinde girebilir. Bu tür gayri ahlaki çalışmalara önlem almalıyız. Aksi halde Google’ın sevmediği sitelerin linklerini yayınlarız ve Google’ın sevmediği sitelerden oluruz. İşin kötüsü çoğu zaman kontrol etmediğimiz bu durumdan haberimiz bile olmaz.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir