Google ve Görseller

Google ve Görseller

Google ve Görseller

Seo açısından tamamlanmamış bir sitenin seosu eksik yapılmış birsiteden pek bir farkı yoktur. Google sitenizdeki görseller üzerinde çok fazla durur. Bizde bu yüzden bu konuya çok fazla yer ayırıyoruz ve her zaman diyoruz ki eğer yeteri kadar kullandıysanız ve görseller ile ilgili seo çalışmalarınızı yaptıysanız sitenize hitin yarısı görseller sayesinde gelir. Bu kanıtlanmış bir gerçektir. Peki Google görsellere nasıl müdahale edilmesi gerektiğini düşünüyor? Bunun yanında görsellerden en çok verimi nasıl alırız bunu açıklıyor.
Görselleri optimize edin


Google’ın bu optimizasyon konusunda üzerinde durduğu ilk nokta alt değeridir. Alt değeriresim herhangi bir sebepten ötürü görüntülenemediği durumlarda onun yerine görüntülenecekyazıdır. Resimler alt değeri eklenmeden de yayınlanabilir fakat seo açısından çok faydasıolmaz. Alt değeri gibi resmin ismi de önemlidir elbette. İkisi de doğru bilgiyi vermese de seo açısından görsellerden hiçbir şekilde faydalanamazsınız.


Görsele kendisiyle en alakalı ismi vermek


Bunu mümkün olduğu kadar Türkçe karakter kullanmadan ve boşluk bırakmadan yapınız.Çünkü tarayıcılar şu an için Türkçe karakterlerle uyumlu değil ve boşluklar da farklı simgelere dönüşüyorlar. Zaten webmasterlar boşlukların ve Türkçe karakterlerin kullanımalanının dar olduğunu bilir. Web tasarımında Türkçe karakterli ve boşluklu bir html sayfasının görüntülenmesi mümkün değildir. Resimlerinizde de bu kurala uyarsanız daha iyi verimalırsınız. Upload edeceğiniz resimlerde görüntüleme açısından problem çıkmasa da resmin bulunabilirliği açısından problem yaşarsınız. Resimlere genellikle basit isimler verilmekistenir. Resim1 ya da direk olarak 1 gibi isimler verilmeye çalışılır bu yanlıştır. İnsanlarınwebte resim aradıklarında unutmayarak eğer bir cep telefonunun resmini yayınlıyorsanız telefonun ismini marka ve modelini tam olarak uygun biçimde yazın.
Örneğin; Nokia-Lumia-900.jpg gibi bir düzenleme Nokia’nın Lumia 900 isimli cep telefonuiçin harika bir değişiklik olacaktır. Webte bu şekilde bir arama yapıldığında görsel kısmındasitenizden gelen bir resim yer alır ve bu resme tıklandığında hit alırsınız. Bu hit sitenizinNokia Lumia 900 anahtar kelimelerinden yükselmesine katkı sağlar.
Görsele alt değeri girmek


Bu günümüzde çok dikkat edilmeyen bir konudur. Biraz zahmetli olduğu için olabilir amaçeşitli blog programlarında (WordPress gibi) resmi upload ederken bunu basit bir şekildeyapabiliriz. Alt değeri resim görüntülenmediğinde yazı olarak resmin ne ile alakalı olduğunugösterir. Ayrıca resimde farklı bir yere giden bir link varsa o bağlantının title’ı görevini görür.Resmin üstüne geldiğinizde resim hakkında yazılı bilgiyi verir. Bu yüzden tıpkı görselin ismigibi alt değeri de görselle en alakalı kelimelerden seçilmelidir.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir