Google ve Facebook’un Son Rekabeti Görüntülü Sohbet

Google’ın uzun süredir beklenen Facebook ile rekabet edebilecek sosyal ağı Google+ tedbirli bir iyimserlikle karşılandı. Google+, baskın sosyal ağlara önemli bir gözdağından çok, Google’ın bu pazarda “ben de varım” jesti olarak ortaya çıktı.
Google, sosyal ağlar arasındaki farkını belki de 10 kişiyle aynı anda görüntülü sohbet etme özelliği sağlamasıyla gösterebilir. Facebook, aynı anda 10 kişiyle görüntülü konuşma imkanı sunan Google+’ın tanıtılmasından sadece bir hafta sonra, görüntülü sohbet özelliğini kullanıcılarına sundu.

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’ın, görüntülü sohbeti canlı video yayını ile tanıtması bir sürpriz değil. Zuckerberg konuşmasında Skype’la işbirliği yaparak “görüntülü arama için en iyi teknolojiyi en iyi altyapıyla” sunduklarını belirtti.
Skype, Facebook ile yaptığı işbirliği sonucu video arama sağlayanlar arasında öne çıkmayı amaçlıyor. Bu Sektörde MSN Messenger, Apple Facetime, Yahoo Messenger gibi diğer güçlü aktörlerin olduğu bir sır değil.

Bunların yanı sıra Chat Roulette gibi anonim görüntülü sohbet siteleri de yaygınlaşmaya başladı.
Görüntülü arama sağlayan bu servisler markalar ve ajanslar için potansiyeli yüksek yeni bir dijital kanal açıyor. Mesela Skype, ücretsiz görüntülü arama servisinde reklam göstermeye başladı.

Google ve Facebook’un da yakın zamanda, yeni görüntülü sohbet özelliklerini sermayeleştirmeleri bekleniyor.
Kaynak: Mediacat Online

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir