Google Site Yöneticisi Araçlarının Yönetimi

Google Site Yöneticisi Araçlarının Yönetimi

Google Site Yöneticisi Araçlarının Yönetimi

Google site yöneticisi araçlarına kayıt olup web sitemizi ekledikten sonra bize neler kazandırdığına, oradan ne gibi bilgiler edinebileceğimize bir bakalım. İlk olarak şunu bilin ki Google’ı bu araçlar sayesinde daha iyi anlayacaksınız. Google’ı iyi anlamak seoda daha mantıklı hareket etmek demektir. O halde bu araçlar bizim için çok önemli bir yerde durmalıdır.

Araçlara yeni kaydolduğunuz zaman verileriniz tam alınmamış olabilir. Biraz zaman verin ve verileriniz toplandıktan sonra kullanmaya başlayın. Bu tavsiyeyi unutmayın. Hemen sonuç beklerseniz bazı bilgileri eksik görebilirsiniz. Bu sizi yanıltır ve araçların doğru çalışmadığını düşünmenize neden olabilir. Bu doğru değildir. Biraz zaman verin bırakın verilerinizi biriktirsin.

Araçlara ilk girdiğimizde en belirgin şekilde karşımıza çıkan ana sayfa verileridir. Ana sayfada merak ettiğimiz her şeyin genel bir durumu sergilenir. Detaylara gitmeniz için birde link verilir.

Arama sorguları

Arama sorguları kısmından daha önceki bir yazımızda bahsetmiştik o yüzden üstünde fazla durmayacağız. Genel olarak bilgiyi verip başka konuya geçelim. Arama sorguları sitemizi anlamak, eksiklerimizi görmek açısından bize en çok yardımcı olacak kısımdır. Nasıl? Arama sorgularından en önemli iki bilgiyi elde edebiliriz. Hangi kelimeler aranmış ve aranan o kelimelerden kaçı sitemize yönlendirmiş.

Anahtar kelime gösterimi en çok olan ve aynı anahtar kelime tıklanması en az olan kelimelerde hatalıyız demektir. Normal bir paylaşımda arama oranında tıklanmada çok olmalıdır. Burada basit bir şekilde hatamızı görebilir ve o anahtar kelime ile ilgili seoya önem verip ön plana çıkartabiliriz.

Daha önce bahsetmediğimiz kısımlardan biri olan tarama hatalarına geçelim. Bu kısımda çok önemli ve yine hatalarımızı düzeltip sorunsuz hizmet vermekle alakalı bir kısım. Yönetici araçları bu özelliği ile mükemmel bir hizmet diyebiliriz.

Tarama hataları

Google bot sitemize gelip bazı sorunlu URL leri tarayamaması bizim için büyük sorun oluşturur. Taranmayan URL arama sonuçlarında görünmeyecektir. Çok değerli bir paylaşımın taranmadığını düşünün. Sizi bir adım öne çıkartacakken size hiçbir faydası dokunmaz. İşte bu URL’yi buradan kolayca belirleyebiliriz. Hangi URL lerin taranmadığını belirleyebiliriz. Sorunu Google’ın yardım sayfasından çözüp yine yönetici araçlarındaki tarama hataları sayfasından sorunu seçip düzeltildiğini Google’a belirtebiliriz.

Google düzeltildiği iddia edilen URL’yi bir daha tarayacaktır. Eğer düzeltilmiş ise tarayabilecek ve indeksine alabilecektir. Eğer düzeltilmemiş ise elbette ki tarayamayacak ve indeksine alamayacaktır. Düzeltildi olarak işaretlediğiniz URL hala taranamıyorsa tekrar tarama hataları bölümünde görünür ve düzeltmeniz gerektiği vurgulanır.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir