Google Play

Google Play Store

Android Marketin bundan sonraki adı Google Play Store. Google uzun süredir bir sürü hizmetinde ara yüz değişikliğine gitmekte. Bu yenilikler Google Plus ile birlikte hız kazandı. Örnek verecek olursak özellikle Gmail arayüzü ve diğer hizmetlerden olan Blogger, Analitik, Adsense arayüzleri cidden Google’a yakışır bir hal aldı. Son olarak Google Android Markette yeniliğe giderek isim değişikliği ve mobil cihazlar içinde bir takım görüntü değişiklikleri yaptı.

Her ne kadar insanların çoğu Android’in Google’ın bir markası olduğunu bilse de Google’ın yine de bir takıntısı vardı. Android isminin kendi isminden ayrı kullanılması Google’a pek sıcak gelmiyordu. Hatta Android ismini yalnız başına bloglarında ya da çeşitli sitelerinde kullanan (örnek: Androidblog) bazı kişilere çeşitli yöntemlerle kısıtlama getirerek uyardılar. Android isminin Google’ı zedeleyecek şekilde kullanılması durumunda çoğu site sahibinin adsense reklamlarını sitelerinden kaldırmaları gerekeceğinin uyarsını şahsen yapan yöneticiler Android’in Google’ın bir markası olduğunun üstünde durulması gerektiğinin gerekliliğini açıkladılar.

Durumu bu yönden değerlendirince Google’a hak vermemek elde değil. Düşündüğümüzde Android dünya çapında bir isim oldu artık Android denilince aklımıza hep aynı şey geliyor. Bu kadar büyüyen ve gelişen bir isim olan Android zaman içinde Google’dan kopmaya başlayacaktı. Özellikle dünya çapında çok kullanılan Android işletim sistemli cihazlar için oyun ve uygulama merkezi olan Android marketin başlı başına bir marka haline gelmesi içten bile değildi. Bana kalırsa Google bu ufak değişiklikleri bunun için yaptı. Çoğuna göre Android Market ismi Google Play Store’dan daha mantıklı. Belki size de öyle geliyordur. Peki bu küçük değişiklik, Google ile Android ismini birbirinden ayırmamak dışında başka ne için yapılmış olabilir?

İnternet sitesindeki değişikliklere baktığımızda en göze çarpan değişikliğin hatta tek değişikliğin Android Market logosunda olduğunu görebiliyoruz. Bunun yanında bu değişikliklere ve yeniliklere özel indirimler olduğunu biliyoruz. Dediğimiz gibi bunlar çok küçük değişiklikler. En önemlisi ise Android’in Google’dan ayrı düşünülemeyeceğini gösteren yeni marketin logosu Google Play.

Haberin ayrıntılarına Google’ın resmi blogu üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir