Google News Paralı Oluyor

google-money

Google ile bazı haber siteleri arasında yaşanan savaşın sonunda Google geri adım atarak yeni bir sistemi hayata geçiriyor. Yeni sistemin adı NEWSPASS

Ödemeli içerik sistemi olan newspass  her haberin ayrı ayrı fiyatlandırıldığı üyelik temelli bir sisteme sahip. Yayımcılar tarafından yayımlanan haberler  yine google search üzerinde bulanabilecek ve aramalarda bu haberlere yine ulaşılabilecek  fakat haberlerin içeriği ödemeli bir sistemin arkasında tutulacak. Haberin tümünü okumak isteyen kişi ise habere ödeme yapmak zorunda kalacak.

Google’ın amacı okuyuculara küçük meblağlar ödeterek haber çözmek fakat  fiyat ve ödeme koşullarının belirleyicisi içeriği sağlayan yayımcılar olacak. Google’ın yayımcılara sunduğu bir diğer sisterm ise  Haber Outleti Outletin çalışma prensibine göre  outlet ‘e girecek olan okuyucular eğer outlette bulunan sponsor firmanın linkini tıklarsa reklamı veren firma okuyucunun sponsoru olacak. Google konu ile ilgili fazla bir açıklama yapmamasına rağmgen  yoğun bir çalışma içinde olduğunu belirtmekten kaçınmıyor.Fakat  Hangi ülkelerin bu sisteme  dahil olacağı konusunda  net bir açıklama yapılmış  değil.

Geçen  yılın  sonunda Google, arama motorunda ulaşılan ilk 5 haberden sonrasının paralı olacağı bir sistemi duyurmuş fakat bu sistem çeşitli nedenlerle yayımcıları tatmin etmemişti.  Hayata geçirilmesi düşünülen yeni sistem yayıncılarıda tatmin etmiş gibi gözüküyor.

HAKAN TAŞGIN

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir