Google Maps Firma Ekle

Google Maps  uygulaması son zamanlarda ülkemizde de kullanılmaya başlanmıştır. Her ne kadarda tam olarak çalışmasa da maps uygulaması hepimizin hayatını kolaylaştırmaya yönelik olarak gene Google firmasının bir hizmetidir. Map uygulamasında herhangi bir işletmenin adresini, uydu görünümünü, sokak adresini ve yol tarifini görebiliyorsunuz. Bu uygulama sayesinde gideceğiniz yeri çok daha kolay bulabiliyorsunuz. Şimdi size Google Map uygulamasına  nasıl kaydedeceğiniz hakkında kısaca bilgi vereceğim. Aşağıda yer alan başlıklar ve resimleri takip ederek şirketinizi Google Maps de görünmesini sağlayabilirsiniz.

Nasıl çalışır?

Google Maps’daki her şirket girişi aslında birkaç farklı yerden aldığımız dev bir bilgi ‘kümesi’dir: örneğin, Sarı Sayfalar ve üçüncü taraf sağlayıcılar. Ancak, Yerel İşletme Merkezi üzerinden gönderdiğiniz temel bilgiler bizim en çok güvendiğimiz bilgilerdir. Bu, başka yerlerden aldığımız temel bilgilerin yerine bu bilgilerin görüneceği anlamına gelir. Gönderdiğiniz bilgilerin doğru olduğundan emin olmak için, sizinle  adresiniz veya telefon numaranızdan iletişime geçerek bu bilgileri doğrulamanızı isteyeceğiz.

Ayrıca girişinize, işletmenizin tanımının yanı sıra fotoğraflar, yorumlar veya çalışma saatleri ve otopark maliyetleri hakkında bilgiler gibi başka bilgiler de ekleyebilirsiniz. Bu bilgiler de diğer sağlayıcılardan alınan benzer bilgilerin üzerinde görünecektir.

Başlamadan önce aklınızda tutmanız gereken birkaç şey var:

 • Şu anda, Google Yerel İşletme Merkezi, işletmeler için sadece belirli ülkelerde kullanılabilir durumdadır.Ülkenizin bunlardan biri olup olmadığını görmek için, Yerel İşletme Merkezi kayıt sayfası‘nın sağ köşesindeki açılır menüyü kontrol edin.
 • Ücretsizdir.Girişinizi Yerel İşletme Merkezi’ne eklemek ücretsizdir ve Google özel girişleri veya siteleri arama sonuçlarına eklemek için ödeme almaz. Ancak,AdWords programı üzerinden yerel amaçlı reklam yapma olanağı sunuyoruz.
 • Her işletme girişinin bir posta adresi olmalıdır.Bu genellikle işletmenizin fiziki adresidir, ancak bazı işletmeler bir Posta Kutusu kullanmak isteyebilir. Örneğin, işletmenizin fiziki konumunu gizli tutmak istiyorsanız veya işletmeniz farklı konumlarda hizmet veriyorsa (temizlik hizmeti gibi).
 • Fiziki konum başına birden fazla giriş olmamalıdır.Bir kalp doktoru veya masörseniz ya da birden fazla kente hizmet veren bir hizmet sağlayıcıysanız bile iki girişiniz olmamalıdır. Bunun yerine, işletmenizin sunduğu farklı hizmetleri açıklamak için işletme tanımınızı veya kategorileri kullanın.

Girişinizin, Google Maps ’da görüntülenmek üzere onaylanacağından emin olmak için Yerel İşletme Merkezi kalite esaslarını okumak iyi bir fikirdir.

Ücretsiz girişinizi oluşturmaya başlamak için, Yerel İşletme Merkezi‘ne giderek Google hesabınızla oturum açın. Google hesabınız yoksa, yeni bir Google hesabı oluşturmak için Şimdi bir hesap oluşturun‘u tıklayın. Google hesabınız varsa, AdWords kullanıcı adınızı ve şifrenizi de kullanabilirsiniz.

Girişimi Google Maps ’da zaten görüyorsam ne olur?

Girişiniz Google Maps ’da zaten varsa, bunun için Yerel İşletme Merkezi üzerinden hak iddia etmek size girişinizin görünüşü üzerinde tam kontrol sağlar. Başka bir deyişle, işletme sahibi olduğunuzu doğruladıktan sonra, gönderdiğiniz bilgiler zaten Google Maps ’da görünmekte olan üçüncü taraflardan alınan bilgilerin yerine geçer. Yararlı bilgilerin yanı sıra fotoğraflar ve videolarla girişinizi daha iyi bir hale getirebilirsiniz. Diğer kullanıcılar artık girişinizi düzenleyemez.

Girişiniz üzerine hak iddia etmek amacıyla, girişinizi Google Maps ’da arayın. Bulduğunuzda:

 1. Google Maps ’ın sol panelindeki arama sonuçlarında işletmenizin adını tıklayın.
 2. Haritada görünen beyaz bilgi balonundaki Düzenle‘yi, ardından aşağıda resimlendiği gibi İşletmeniz üzerinde hak iddia edin‘i tıklayın. Bilgi balonunda Düzenle bağlantısı yoksa,daha fazla bilgi‘yi, ardından İşletmenizi ekleyin veya düzenleyin‘i tıklayın. Bu işlem, sizden  bilgilerinizi yeni bir giriş olarak göndermenizi ister.

Google Maps

 1. Üç seçenek görünür. Şunları yapabilirsiniz:
  • Girişteki bilgileri düzenleme
  • Google Maps ’da görünmesini durdurmak için askıya alma.
  • Üzerinde hak iddia etmek istediğiniz işletmenin sizin işletmeniz olmadığını fark ederseniz, işletmenizi yeni bir giriş olarak ekleyin.
  google local
  Bu seçeneklerin her biri için, işletmesahibi olduğunuzu doğrulamanızı isteriz.

Önce işletmenizi aramasanız bile, girişiniz hakkındaki temel bilgileri Yerel İşletme Merkezi’ne gönderdiğinizde, gönderdiğiniz bilgileri içeren bir giriş zaten bulunuyorsa bunu bilmenizi sağlarız. Bu durumda aşağıda gösterildiği gibi iki seçeneğiniz olur:

Google Haritalar

 • Söz konusu giriş için hak iddia edebilir ve Google Maps ’da görünen işletmeniz hakkındaki bilgilerin kontrolünü elinize alabilirsiniz. Bu, işletmeniz hakkında bilgi bulmaya çalışan diğer kullanıcıların kafalarını karıştıracak bir çift giriş oluşturmanızı önler.
 • Gösterdiğimiz diğer giriş sizin eklemek istediğiniz giriş değilse, işletmenizi yeni bir giriş olarak ekleyin.

İki durumda da, girişinizi Google Maps ’da görüntülemek için doğrulamanız gerekir.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Cevap Yok

 1. deccorist dedi ki:

  fark yaratan tasarımlar

 2. kepek sampuani dedi ki:

  gayet faydalı bir yazı olmuş teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir