Google Korsan Linkleri İndeksten Siliyor

Google Korsan Linkleri İndeksten Siliyor

Google Korsan Linkleri İndeksten Siliyor

Google son zamanlarda yaptığı güncellemeler ile çok ses getirdi ve birçoğumuz tarafından çok eleştirildi. Fakat biz işin sadece görünen tarafını eleştiriyoruz. Penguen adını verdikleri güncellemelerden etkilenen çok sayıda güncel site var ve hepside isyan ediyor. Hepsinin ziyaretçilerini memnun ettiği kesin. Fakat işin birde korsan boyutu var. Google’a geçen ay 1.2 milyon linkin kaldırılması talebi geldiğini bilseydiniz belki de Penguen güncellemelerine biraz daha anlayışla yaklaşırdınız ne dersiniz?

Google’ın ziyaretçilerin memnun olmasıyla yakından ilgilendiğini sık sık hatırlatıyoruz. Gerçek bu ve Google bu kriteri sıralamada belirleyici olarak kullanıyor. Fakat internet sitelerinin ziyaretçilerinin memnuniyetine önem verdiği kadar telif hakkı sahiplerini de düşünmesi gerekiyor. Google kimsenin paylaşımlarından sorumlu tutulmasa da telif hakkı sahipleri talepte bulundukları zaman kendi indeksinden telif hakkını ihlal eden içerikleri kaldırmak zorunda kalıyor. Hak sahipleri Google’ın talep doğrultusunda kendi isteğiyle bunu yapmaması durumunda mahkeme kararıyla da yaptırabilme hakkına sahip.

Son Google güncellemelerinden haksız yere etkilendiğini düşünenler bizce içeriklerini bir kez daha kontrol etsinler. Aramalarda ilk sıralarda çıkan içeriğiniz kaybolduysa belki de yasadışı bir paylaşım barındırıyor ya da bir programın yasa dışı dağıtımını teşvik ediyordur. Konuyla ilgili biraz daha bilgi verelim belki de neden güncellemelerden olumsuz etkilendiğinizi anlayabilirsiniz. Google’a geçen ay gelen 1.2 milyon link kaldırma talebinden 500 bin tanesi sadece Microsoft‘a ait. Bu linklerin Microsoft’a ait programların yasa dışı dağıtımını yaptığı için kaldırılması talebinde bulunulduğu açıklandı. Daha öncede Microsoft’un talebiyle çok sayıda link Google’ın arama motorundan kaldırıldı. Microsoft’un bu işin üstüne çok düştüğünü göz önüne alacak olursak bu tür link kaldırılması gibi bir zarar görmek istemiyorsanız korsan paylaşım yapmayın. Hiçbir korsan program, oyun, müzik paylaşımı yapmamanız en doğrusu. Son zamanlarda dünya devletleri bununla çok ilgileniyor.

Google yaptığı bütün açıklamalarda özgürce bilginin paylaşımını desteklediğini vurguluyor ama kendisi çok büyük bir şirket ve bazı kanunlara bağlı. Kanunlar ne diyorsa uymak zorunda. Bu yüzden telif hakkı sahiplerinden gelen taleplere kayıtsız kalamıyor. Google’dan yapılan açıklamada gelen taleplerin %97’sinin karşılandığı vurgulanıyor. Ayrıca Google linklerin 11 saat gibi bir sürede kaldırılacağının da üstünü çiziyor. Son Google güncellemelerinden haksız yere zarar gördüğünü düşünenler korsan paylaşımlar konusunu göz önünde bulundursunlar.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir