Google İpuçları

Google’dan gün içinde belki de onlarca kez bir şeyler aratıyoruz ama Google aramaları için sırlar olduğunu biliyor muydunuz? Aramalarınızda hızlı ve doğru sonuçlara ulaşmak veya özel aramalar yapmak, aramalarınızı eğlenceli ve sürprizlerle dolu hale getirmek için bazı ipuçları var.

O yöntemlerden bazılarını açıklamadan önce söylememiz gereken şeylerin başında bazı özellikleri kullanabilmek için Google dilini İngilizce’ye çevirmeniz gerekebilir.

1- Hangi sitelerin hangi diğer sitelere bağlı olduğu öğrenin

Bilgisayarınızı açtınız ve kendi internet sitenizin veya da başka bir internet sitesinin bağlı olduğu internet sitelerini merak ediyorsunuz. Google kullanarak çok rahat şekilde bu merakınızı giderebilirsiniz. Bu merakınızı gidermeniz için ise “link:internet sitesi” komutunu kullanmanız yeterli olacaktır.

2- Belirli bir siteyi aramak

Arayacağınız şeyi isteğinize bağlı olarak sadece bir tane internet sitesi içerisinde sınırlandırabilirsiniz. Bunu yapmak için “aranılan kelime, site: inernet sitesi”, biçiminde arama yapmanız lazım.  Örnek verecek olursak Y kuşağı hakkında Unico Digital üzerinden arama yapmak istediğinizde “Y kuşağı, unicodigital.com” şeklinde aramanızı yapmanız gerekiyor.

3- Kelimelerin anlamlarını öğrenin

Aramalarınızı define:kelime tarzında düzenleme yaparsanız, Google sizin karşınıza araştırma yapmış olduğunuz kelimenin hem eş anlamlısını hem de sözlük anlamını karşınıza çıkarır.

4-  Arama ayarlarınızı kişileştirin

Arama yaparken herkesin en çok istediği olayların başında yapılan aramaların kişileştirilmesidir. Google, Safesearch ile karşınıza çıkabilecek cinsel içerikli sonuçları sizin için filtreleme seçeneğini karşınıza çıkartırken kilitleyebilirsiniz. Bu kilitleme işlemi çocuklarınızın tekrar geri açmasını filtreyi engelleyebilir. Ayrıca sayfa başına gösterilecek sonuç sayısını da belirleyebilirsiniz. Seçilen arama sonuçlarının yeni bir pencerede karşınıza çıkmasını sağlayabilirsiniz.

5- Önemli bilgilere hızlı ulaşın

Herkesin aklına bir kez bile olsa, “Acaba x şehrinde saat kaç?” sorusu takılır. Bu sorunun cevabını Google size çok kolay bir şekilde vermekte. Aramak istediğiniz şehrin ismini ve saatin kaç olduğu sorusunu Google yazdığınızda karşınıza yerel saati çıkartmaktadır. Aynı şeyi hava durumunu öğrenmek için de yapabilirsiniz. Hatta 1 haftalık hava durumu ve şehrin ismini yazdığınızda karşınıza sonuçlar hemen çıkmaktadır.

6- Arama ayarlarınızı özelleştirin

Google’la izin verdiğiniz takdirde Google sizin arama geçmişinizi kaydeder. Bu geçmiş ile bütün cihazlarınızda ortak olarak arama geçmişinizde ulaşmak istediğiniz bir aramaya ulaşabilirsiniz.  Ayrıca Google bu seçenek ile sizi daha yakından tanıyabşlmekte. Arattığınız şeyler sonucunda aramaya çalıştığınız veya hobileriniz hakkında size birçok seçenek sunmaktadır. Geçmişte yaptığınız aramaları Google kategorilere ayırma seçeneği bile sizlere sunmaktadır. Yalnız unutulmaması gereken bir şey varsa o da Google’ın bütün aramalarınıız hafızasına kaydetmesidir. Bu yüzden Google geçmişinizde istemediğiniz bir şey olup olmamasına çok dikkat edin.

7- Resim aramalarınızı filtreleyin

Google’da aradığınız her kelimede size o kelimenin sonuçları hakkında birçok değişik sonuç kelimenin anlamına göre karşınıza çıkartabilir.  Örnek olarak “Turkey” diye arama yapıldığında karşımıza hindi resimlerinin yanı sıra Türkiye bayrağı da karşınıza çıkmaktadır. Google size bu sonuçları filtreme imkanı da sunmaktadır. Aramanızı “Turkey” diye yaptıktan sonra Google size “Turkey Map”, “Turkey Flag”, “Turkey Country People” filtrelenmiş seçenekler de karşınıza çıkmaktadır.

8- Google’ın en iyi Doodle’larını inceleyin

Google’a bir şey aratmak için ana sayfasını açtığınızda aşağıda “Kendimi şanslı hissediyorum” tuşunu göreceksiniz. Bu tuşa bastığınız zaman google’ın bugüne kadarki kullandığı özel logoları göreceksiniz.

9- Gösterimdeki filmleri kontrol edin

Sinemaya gitmek istiyorsunuz ve hangi filme hangi saatte gideceğiniz konusunda kararsızlıklar yaşıyorsunuz.  Google’la “İstanbul sinemalar” yazdığınızda karşınıza gösterimdeki filmler ve saatleri çıkmaktadır. Arama sonuçlarından alacağınız veriler ile sinemaya giderken kararsızlıklarınıza yardımcı olmak için fazlasıyla hızlı ve yardımcı bir seçenek olacaktır bu arama sonucu.

10- Akıllı telefonlarınızda Chrome, Android ya da Google OİS uygulamasını deneyimlemeye başlayıp kullanıyorsanız arayacağınız şeyleri sözlü bir şekilde ifade edip arayabilirsiniz. Bu aramaları yapmak için Google sayfasındaki mikrofona parmağınızı basılı tutmanız ve ne aramak istediğinizi söylemeniz yeterli olacaktır. Ayrıca bilgisayarınızdan bu işlemi yapmak istiyorsanız ihtiyacınız olan tek şey bir mikrofon olacaktır.

11- Yazım kontrolü

Daha önce hiç duymadığınız bir kelime var ve nasıl yazıldığını bilmiyorsunuz ya da günlük hayatta çok kullandığınız ama yazımından emin olamadığınız bazı kelimeler var ve bunların nasıl yazıldığını öğrenmek istiyorsunuz. Google arama çubuğuna kelimeyi yanlış şekilde yazsanız bile Google sonuçlarında karşınıza kelimenin doğru hali çıkmaktadır. Aramalarınız bu sayede doğru ve etkili bir biçim almaktadır.

12- İnternet aramalarınızı filtreleyin

Google üzerinden arama araçları seçeneğine tıkladığınızda 4 farklı seçenek karşınıza çıkmaktadır. Google içinde bulunduğunuz konumu kullanıp kullanmayacağı, ülke, tarih, yayınlama tarihi ve okunma seviyesi

13- Arama Operatörlerinin kullanın

Google aradığınız her şeyi bulabildiğimiz bir gerçek. Google’ın bilgi havuzu o kadar büyük ki bzıları Google için “Hz Google” lakabını bile takmış durumda. Doğru bir arama yapmak istiyorsanız ayrıntılı bir arama yapmanız gerekmektedir. Ve hedefinize ulaşabilmeniz için operatörleri kullanmanız size birçok kolaylık sağlayacaktır.

Mesela, tırnak işareti (“ “) kullanıp aramanızı yaptığınızda Google tırnak işaretlerinin arasındaki yazdığınız kelimeler hakkında araştırması yapar ve sonuçları size yansıtır. Başka bir kelimenin önüne koyulacak eksi işareti (-) arama yapacağınız kelimeyi sonuçlar arasından çıkartırken, kelime önüne koyulacak artı (+) işareti o kelimenin yaptığınız aramada önemli olduğunu belirler ve daha doğru sonuçlara ulaşmanıza neden olur.

14- Benzer siteleri bulun

“Related:” komutu belki de en çok seveceğiniz komutlardan birisi. Bu komut aradığınız internet sitelerinin benzerlerini karşınıza çıkartmaktadır. Örneğin, “related:Unicodigital.com araması yaptığınızda Unico Digital benzeyen siteleri karşınıza çıkmasını sağlar.

15- Yiyeceklerin besin değerlerini öğrenin

Google bazı besinlerin değerlerini hafızasında saklamış durumdadır. Bir besinin değerlerini öğrenmek istediğinizde size yardımcı olan Google “compare” komutu ile de besin değerlerini karşılaştırmanızı sağlar.

16- İki sayı arasını arayın

Google’da arama yapacağınız zaman belirli sayılar arasında arama yapmak istiyorsanız çift nokta koyarak bu aramanızı gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin 1980.. 1986 ya da $420.. $500 yazarak aramalarınıza sınırlandırmalar koyabilirsiniz. Yalnız finans işlemleri için bu size sıkıntı da yaratbilir çünkü £80.. £200 arası yaptığınız aramanın sonucu $80 ve $200 arasındaki sonuçları karşınıza çıkartabiliyor.

17- Belirli bir dosya türünü aramak için

Dosya aramanızı kolaylaştırmak için Google pek çok şeyi dizinlemekte ve bizlere yardımcı olmaktadır. Arama yapmak istediğiniz belirli bir dosya türü varsa aramalarınızı sınırlandırmalarınız mümkün.  Örnek verecek olursak eğer, “filetype:xml”, “filetype:svg” veya “filetype:cs” komutlarından faydalanabilirsiniz. Bu komutları ise kullanırken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var. Bu şekilde bir arama yaptığınızda Google dosya uzantılarını kontrol edebilmektedir. Örneğin bir dosya xml dosyası olsa bile uzantısı .xml değil ise filetype:xml araması karşınıza çıkmaktadır.

18- Uygulama Bulun

Google, akıllı telefonlara uygulama indirmek için pek çok yardımı kullanıcılarına sunmaktadır. Özellikle Android kullanıcıları için Google adeta bir cennet. Uygulamara erişmek için ise Google aramaya istediğiniz uygulamayı yazdıktan sonra “Daha fazla>Uygulamalar” seçeneğini seçmeniz yeterli olacaktır. Ayrıca unutmamak lazım ki Android telefonlar Google play’den bilgisayarınıza indirdiğiniz uygulamaları direkt olarak telefona yükleyebilme imkanını size sunmaktadır.

19- Matematik işlemleri ve birim çevirileri

Google kullanmaya başladığınızdan beri bir kere bile olsa Google üzerinden matematik işlemi yapmışsınızdır. Google arama çubuğuna matematik işlemlerinizi yazdığınızda (toplama, çıkartma, çarpma, bölme) Google sonucu hesaplayıp sizin karşınıza çıkartır. 20*5 yazdığınızda sonuç 100, 1270-510 yazdığınızda sonuç 760 görünmesi gibi. Ayrıca Google bu işlemi yaparken karşınıza bir hesap makinesi de çıkartmakta. Google’ın bunun dışında bir diğer özelliği ise zaman birimlerini çevirebilmesi. 350 mph to khm diye arama yaptığınızda Google karşınıza 563.2704 kilometers per hour sonucunu çıkartıyor. Ayrıca buna benzer bir çok işlem yapmanız da mümkün kılınmakta.

20- Bölgeye göre arama yapmak

Öğreneğin “Çin Lokantası” tarzı bir arama yaptığınızda Google karşınıza öncelikli olarak bölgenizdeki bütün Çin lokantalarını çıkartıp daha sonra genele doğru hareket ederek sonuçları çıkartır. Ama aramanızı daha minimal hale getirmek isterseniz Google posta kodunu yazarak istediğiniz Çin Lokantası’nın harita üzerindeki yerini görebilirsiniz.

21- İstediğiniz bir dili istediğiniz başka bir dile çevirme özelliği

Google aramaya Translate yazdığınızda karşınıza hemen çeviri için kullandığınız dil ile çevrilmesini istediğiniz dilin seçenekleri karşınıza çıkmaktadır. Hızlı bir şekilde Google birçok dilde çeviriyi yapabilmektedir. Ayrıca “Translate Dil A Dil B” yazarakta Google dil çeviricisine arzuladığınız iki dil de ulaşma imkanınız var.

22- Başkalarının neler aradığını görün

Google Trends sayesinde yaşadığınız ülkede başka kişilerin neler aradıklarını, en popüler aramaları görme imkanınız oluyor.

23- Online olmayan siteleri görün

Google daha önce hafızasına aldığı sitelerin bir kopyasını daima hafızasına tutar. Bu da artık ulaşamadığınız bir internet sitesine cache:internet sitesi komutu sayesinde internet sitesinin eski haline ulaşabilirsiniz hatta sitenin birçok hatalarını da bulabilirsiniz.

24- Alan Kodu

Google bir alan kodu numarası yazdınız ama alan kodunun nereye ait olduğunu bilmiyorsunuz. Google size burada da yardımcı olmakta. Örneği “212 alan kodu” yazdığınızda Google size İstanbul sonucunu çıkartacaktır.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir