Google, internette parola girmeye güvenli alternatifler arıyor.

Google, internette parola girmeye güvenli alternatifler arıyor.Google, internet kullanıcılarının güvenlikleri için web sitelerine parolalarını girmekten kurtaracak donanımsal yenilikler üzerine çalışıyor.

Google’ın şu aralar test ettiği çözümler arasında parmağınıza takabileceğiniz bir akıllı yüzük, şifrelemeye yardımcı bir USB bellek ve akıllı telefonlara takılan bir anahtar var. Şirketin amacı bilgisayar korsanlarının izinsiz olarak kullanıcı adınızı ve parolanızı ele geçirmesine ve hesabınıza izinsiz erişmesine engel olmak. Bu sayede sizin fiziksel donanımınıza sahip olmadan hiç kimse hesabınıza giriş yapamayacak. Google güvenlik ikinci başkanı Eric Grosse ve mühendis Mayank Upadhyay, araştırma dokümanlarını bu ayın IEEE Security & Privacy Magazine sayısında özetliyorlar.

Bazı web siteleri buna benzer bir oturum açma yöntemi sunuyor. Cep telefonunuza bir onay kodu göndermeye dayalı bu sistem kimi zaman çok meşakkatli bir iş haline gelebiliyor. Kablosuz olarak bilgisayara bağlanan bir cihaz ise oturum açma işini kolaylaştırabilir. Google mühendisleri, içine smartcard gömülü parmak yüzüğü ile akıllı telefonunuzun ağa bağlantısı olmadığında dahi oturum açmanıza yardımcı olabileceğini söylüyor.

Google, oturum açmak için ekstra bir cihaz kullanmanın kendine has zorlukları olacağını da belirtiyor. Örneğin oturum açarken kullandığınız cihazın bozulması nedeniyle kullanabileceğiniz bir yedek parola ayarlamanız gerekiyor. Bunun yanı sıra böyle bir cihazın arkadaşlarınız ve aynı evde yaşadığınız kişilerce kullanılması çok daha kolay.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir