Google’ın Tespit Algoritması

Google’ın Tespit Algoritması

Google’ın Tespit Algoritması

Yakın zaman önce Google çok büyük bir hata yaparak beklemedeki domainler kategorisine gerçekte aktif paylaşım yapan siteleri aldı. Bu birçok sitenin indeksten silinmesine neden oldu. Birçok değerli site indeksten silindi ve Google yaptığı bu büyük hata ile insanları mağdur etti. Bazı sitelerin indeksten silinmesinin Google’ın hatası olduğunu yapılan açıklama doğruladı.

Matt Cutts Google Plus üzerindeki hesabından yaptığı açıklamada beklemedeki domainler için oluşturdukları sınıflandırıcının yanlışlık sonucu farklı dosyaları okuduğunu, bu yüzden beklemede olmamasına rağmen o kategoriye birçok site girdiğini, bunun için özür dilediklerini ve şu an için bu hatanın telafi edildiğini söyledi. Bu gibi bir hatanın bir daha yaşanmaması için ellerinden geleni yapacaklarını da vurgulayan yetkili bu açıklamasıyla indeksten silinen sitelerin sorumluluğunu aldı.

Seo’nun sabır işi olduğu ve kolay kolay optimizasyon yapılmadığı için bu hataların insanları ne kadar mağdur ettiğini anlamak zor değil. Peki, şimdi teknik detaylara geçelim. Hem bu sayede Google’ın bu yeni algoritması olan beklemedeki domain sınıflandırıcısını tanımış oluruz.

Beklemedeki domainler herhangi bir değerli paylaşımda bulunmayan sitelerdir. Bir site sık sık güncellenmiyorsa beklemedeki domain kategorisine girebilir. Bir site sık sık güncellense bile hiç ziyaret almıyorsa beklemedeki domain kategorisine girebilir. Birkaç içerik paylaşıp her yerine reklam koyulan siteler beklemedeki domain kategorisine alınır.

Google beklemedeki domainler için şöyle bir tanım yapıyor;

“Bu, beklemedeki domainleri otomatik olarak tespit eden yeni bir algoritmadır. Beklemedeki domainler, nadiren kullanışlı ve çoğunlukla reklamla dolu yer tutan sitelerdir. Genelde ziyaretçilerine değerli içerik sağlamazlar, biz de bu yüzden çoğu durumda onları sonuçlarımızda göstermeyiz”.

Google’ın insanlara sürekli en doğru sonuçları göstermeye çalıştığını yeni algoritmalara ve diğer yeniliklere bunun için ihtiyaç duyduğunu biliyoruz. Bu beklemedeki domain algoritması da insanların faydasız siteleri sonuçlarında görmemelerini sağlıyor. Bu sayede daha isabetli aramalar yapılıyor.

Sitenizin bu konuma düşmemesi için paylaşım kaliteniz yüksek olmalı. Paylaşımlarınız ziyaretçiyi etkileyebilmeli ve sitede kalma süresini uzatmalı. Google’ın çok reklamdan hoşlanmadığını bilmeyen yoktur. Bunun sebebi reklamların ziyaretçileri rahatsız etmesidir. Ziyaretçi rahatsız olursa Google’da rahatsız olur. Buna da dikkat edin.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir