Google’ın Link Mantığı

Google’ın Link Mantığı

Google’ın Link Mantığı

Son zamanlarda sıkça karşılaştığımız Google’ı kandırmak ve arama sonuçlarını etkilemek için başvurulan yanlış yollar sitelerimizi uzun vadede gerçekten kötü etkileyecektir. Özellikle Google bu tür çalışmalar için ekstra önlemler almaktadır. Bildiğiniz gibi yakın zaman önce yapılan güncellemede Google çoğu siteyi arama sonuçlarında gerilere itmiştir. Bu duruma maruz kalmamak için birkaç hatırlatma yapmakta fayda var.

Seo açısından yapılan en büyük hatalardan biri backlinkler konusunda oluyor. Bu yüzden Google’ın linkler konusundaki birkaç uyarısını dikkate almanız için burada yayınlamak istiyoruz. Geçmiş yazılarımızda backlinkin yararı kadar zararınının da olduğunu söylemiş gerçekten bilinçli şekilde backlink almanız konusunda uyarmıştık. Şu bir gerçektir. Başka sitelerden sizin içeriklerinize verilen bağlantılar ciddi manada arama sonuçlarınıza etki eder. Bu etkinin kaliteli olabilmesi için elbette gelen linkin alakalı bir yerden gelmesi çok önemlidir. Bunun yanında gelen link sayısı ve linkin geldiği sitenin kalitesi de Google tarafından sitenizin kalitesi belirlenirken dikkate alınan kriterlerdendir.

Google açıkça uyarıyor;

  • Sitenize gelen bağlantıların tamamen doğal olması gerekiyor…

Bu kurala uymayanların sitelerinin arama sonuçları sıralamasında kötü etkileneceği üstünde duran Google uzun vadede ciddi manada etkileneceğinizden bahsediyor. Doğallıktan kasıt kendiliğinden alınan backlinklerdir. Webmasterların sıkça başvurduğu yollardan biri bildiğiniz gibi karşılıklı link değişimidir. Mümkün olduğunda bunu yapmamanız gerektiği Google tarafından söyleniyor. Bunun yanında bağlantı satma gibi durumlara da katı yaklaşan Google bu gibi siteleri uzun vadede kötü sonuçların beklediği üstünde duruyor.

Şunu hatırlamanızda fayda var, kaliteli içerik üretiyorsanız zaten doğal yollardan backlink edinmeniz kaçınılmaz. Biri mutlaka içeriğinizi bir yerde paylaşacak ya da sitesinde sizden bahsedecektir. Bu durumda şu aklımıza gelsin, alakasız bir sitede içeriğinizden neden bahsedilsin? Bahsedilmez zaten. Doğal yoldan backlink kazandıysanız o backlink mutlaka alakalı bir yerden gelecektir. Örneğin Yeni Cep Telefonları ile ilgili çok ilginç ve kısa zamanda popüler olmuş bir içerik yayınladınız. Bu içeriğin bir tatil bloğundan doğal backlink alması söz konusu olamaz. Bu içerik cep telefonu ile ilgili içerik üreten ya da genel olarak teknoloji haberleri yazan bir blogtan doğal backlink alabilir.

Google’ın link mantığı tamamen doğallık üzerine kurulmuştur ve seo açısından en yararlısı da budur. Doğal backlinkler uzun vadede Trustrankınıza ve Pagerankınıza büyük katkı sağlar. Yapılan en büyük hatalardan biri çok çabuk başarıyı elde etmeye çalışmaktır ki bu imkansızdır. Bu sitenizin uzun vadede yok olmasına neden olur. Yapmanız gereken tek şey sürekli kaliteli içerik paylaşmaktır.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir