Google İle Çin Sürtüşmesi Androidi Vurdu

Google

Uzun zamandır sürekli Çin ’in Google ile iyi geçinemediğini ve sürekli engellere, yasaklara, sansürlere kalkıştığını biliyoruz.

Google Çin de sevilmiyor. Bunu bir halk haraketi olarak düşünmeyin. Çeşitli kanunlarla Google Çinde yasaklanmış durumda. Haliyle Google ’ın muhteşem ve sınır tanımayan hizmetleride bu yasaklardan nasibini almış durumda. Dünyanın en büyük arama motoru olan Google piyasanın %90’ınına sahip. Yani bunu daha anlaşılır şekilde açıklarsak daha etkili olacaktır ki bu oran 100 kişiden en az 90 kişinin arama motoru olarak Google’ı kullandığı manasına geliyor. Google son olarak mobil pazarada Android ile girince bu hizmeti de Çinde bahsi geçen yasaklarla büyük zarar gördü.

Çin son zamanlarda ismini internete uyguladığı sansürlerle dünyaya duyurdu. Bu yasaklardan en büyük zararıda Google görmüş durumda. Çin ile Google sürtüşmesi 2009 yılına dayanıyor ve Google ne yaptıysa Çin’den bu konuda olumlu bir yanıt alabilmiş değil. Çabalarının karşılığını bulamayanıcada sansür kanunlarının geçerli olmadığı Hong Kong’a taşınan Google yinede istediği gibi davranamıyor. Kullanıcılar Google’dan mahrum kalınca Çin’de en ünlü şey olan kopyacılık baş gösteriyor. Çinde Önü kesilen Google’ın Android Marketinin Çinde bir sürü kopyasının olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Google hizmetleri Çinde yasaklanınca haliyle piyasa boş kaldı akabinde bir sürü alternatif çıktı. Bu Android Market içinde böle hali hazırda Android telefonlar için Çin’de birbirinden farklı 70 kadar market var. Dikkat çekilen sorun ise bunların kopya olması ve bu alternatiflerin çoğunda güvenlik konusunun tam bir bilinmez olması. Çünkü bu marketlerdeki uygulamalar Google Android marketten alınmış ve yeninden upload edilmiş uygulamalar fakat sorun değiştirilmeleri. Yani uygulamalar kopya ve hepsi ücretsiz ama uygulamayı değiştirenler üstüne kendi reklamlarını dahi koyuyorlar. Yani Android Market ortamı Çin’de tam bir kaos. Reklam neyse de güvenliğimizi tehtid eden uygulamalar da marketlerde pazarlanmakta. Durum bu açıdan bakınca çok tedirgin edici. Ayrıca bu çakma marketlerdeki uygulamaların birde güncelleme sorunları var. Yani orjianal marketteki gibi uygulamalar güncellenemiyor. Güvenlik kadar büyük bir problem olmasada güncelleme problemi kaos ortamını daha da gerginleştiriyor.

İşin başka bir boyutu akıllı telefon pazarının yeni liderinin Android olması Çinde de  tercih meselesi haline geldi. Yani ucuz akıllı telefon üretmek isteyenler Androidi tercih edeceğinden telefon üreticileri bu yasaklara baskı uygulayabilir ve yasaklar en azından Android Market için Çinde göz ardı edilebilir. Google’ın şimdi Çin için elindeki en büyük koz bu.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir