Google Haber Portalları ile Savaşıyor

Google, 5 yıl önce Fransızca yayın yapan bazı Belçikalı haber portallarını Google News’a eklediği ve böylelikle telif haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle mahkemelik oldu. Bilgi çağı’nın haberine göre arama devi, bu nedenle yayınlara arama sonuçlarında yer vermeyi durdurdu. Ancak şimdi de Google aynı yayınlardan, neden kendilerine arama sonuçlarında yer verilmediği şeklinde tepkiler alıyor. Google yöneticileri ise şaşkın. Bazı Amerikan yayınları adı geçen Belçika basın organları için “psikopat” yakıştırmasını yapıyor.

Aralarında “Le Soir” gibi ünlü yayınların da olduğu medya şirketlerinin, bu durum karşısındaki yakınmalarına karşılık veren Google Sözcüsü William Echikson, bu kuruluşların yeni bir mahkeme tehdidinde bulunmamaları durumunda Google’ın yeniden yayın kuruluşlarını arama sonuçlarına dahil edebileceğini ifade ediyor.

Diğer yandan Google, Avrupa’da yeni bir incelemeyle karşı karşıya bulunuyor. Avrupalı regülasyon otoriteleri, halihazırda İngiltere’de yüzde 92’lik hit ile en fazla arama trafiğini çeken portal olan Google’ı sorgulamaya hazırlanıyor. Davadan davaya koşan Google avukatlarının nasıl bir savunma yapacakları merakla bekleniyor.
Kaynak: Marketing Türkiye

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir