Google’dan Facebook “like”a Rakip “Artı 1”

Google arama sonuçlarına, Facebook’daki “beğen” seçeneği gibi “artı 1” butonu ekliyor. Bu özelliğiyle, arama motorunu daha interaktif yaparak, Facebook’un sektörde artan büyümesiyle rekabete girmeyi hedefliyor.

Dün başlayan uygulama aracılığıyla, kullanıcılar arama sonuçlarını beğenip beğenmediklerini gösterebilecekler. “Artı 1” dedikleri arama sonuçlarını Gchat, Gmail, Google Reader, Buzz ve Twitter gibi mecralarda paylaşabilecekler.

Google arama mühendislerinden Matt Cutts, Google’ın “artı 1” oylarını algoritmalarına entegre ederek, arama motorunu da geliştirmeyi amaçladıklarını belirtiyor.

Google arama sonuçlarının yanı sıra, reklamlarına da “artı 1” seçeneğini koyuyor ve kullanıcılara reklamlara da oy verme hakkı sunuyor. Test aşamasındaki çalışmalar “artı 1” oylarının tıklanma sayısını artırdığını gösteriyor. Google, reklamlara bu özellik için ekstra bir fatura kesmeyeceğini zaten başarılı reklamların “artı 1” oy alarak daha çok tıklanacaklarını açıkladı.

Ürün müdürü Christian Oestlien, “Adwords raporlarımızı “artı 1″ özelliğine göre geliştiriyoruz. Reklamcıların bu özellik sayesinde daha iyi performslar yakalayacağına inanıyoruz” dedi.

Efficient Frontier CEO’su Dave Karnstedt “algoritmik aramaya sosyal bir taban eklemek çok önemli. Bir DVD oynatıcı aradığınızda karşınıza 3 saniyede 35 bin sonuç geliyor. Bu sonuçlardan bazılarının oy almış alması arama deneyimi değiştirecektir” diyor.

Bu butonun en önemli özelliklerinden biri de Google kullanıcı sayısını artırması. Google’da bir sonuca “artı 1” oy verebilmek için bir profil açmanız gerekiyor. Bu profil ile Google’ın sosyal ağ alanında Facebook ile rekabete girmeye başlayacağı öngörülüyor.

Microsoft Bing, Facebook’un “beğen” butonunu geçtiğimiz yıl arama sonuçlarında göstermeye başlamıştı. Fakat bu sonuçları algoritmasında kullanmıyordu. Cutts, Google’ın şu an Facebook bağlantılarını sisteme ekleme planı olmadığını da açıklıyor.

Kaynak: Mediacat Online

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir