Google Chrome eklentilerinde yeni güvenlik uygulaması

Google Chrome eklentilerinde yeni güvenlik uygulaması

Google, web tarayıcısı Chrome’un her geçen gün daha popüler hale gelmesi ve daha fazla kişi tarafından kullanılmasıyla yeni sorunlarla karşılaşıyor. Hafif ve hızlı bir tarayıcı olan Google Chrome aynı zamanda zengin eklenti seçeneklerine sahip. Fakat Google’ın eklenti geliştiricilere sunduğu imkanlar kötü niyetli kişiler tarafından kullanıcı güvenliğini tehdit edecek şekilde de kullanılabiliyor.

Bu sorunların önüne geçebilmek için Google, eklenti yönetiminde değişiklik  olacağını Google Chrome destek sayfalarında duyurdu. Bu yeni değişiklik ile Google’ın Chrome Web Store’u içerisinde yer almayan eklentileri artık kullanıcılar tarayıcıya otomatik olarak yükleyemeyecek.

Geliştiriciler için diğer bir haber ise Google’ın bundan sonra Web Store’da yer alan eklentileri yol açabilecekleri güvenlik sorunlarına karşı çok daha yakından izleyecek olması.

Chrome’un en yeni sürümü ile artık kullanıcılar, Web Store dışındaki bir eklentinin tarayıcıya yüklenmesini manuel olarak onaylamak zorunda kalacak. Her ne kadar kullanıcılar için bu biraz daha zahmetli olsa da, güvenlik açısından son derece mantıklı ve hatta Google açısından biraz da geç kalınmış bir uygulama olduğunu söyleyebiliriz.

 

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir