GitHub Nedir?

GitHub, meraklılarının her zaman övdüğünü duyduğumuz bir web sitesi ve hizmettir, ancak birçok insan ne yaptığını gerçekten anlamıyor. Gelin GitHub’ın ne işe yaradığını ve nasıl çalıştığını beraber öğrenelim.

  • Git Ne Demek?

GitHub’ı anlamak için öncelikle Git’in anlamını öğrenmek gerekir. Git, Linus Torvalds tarafından başlatılan açık kaynaklı bir sürüm kontrol sistemidir. Peki, bu ne anlama gelir? Geliştiriciler bir şey yarattıklarında yeni sürümler yayınlayarak kodda sürekli değişiklikler yaparlar. Git, çoğu geliştiricinin tercih ettiği sürüm kontrol sistemidir, çünkü mevcut diğer sistemlere göre birçok avantajı vardır. Dosya değişikliklerini daha verimli bir şekilde depolar ve dosya bütünlüğünü daha iyi sağlar.

  • GitHub’ın Sunduğu Özellikler:
  • Depolama: Belirli bir proje için tüm dosyaların saklandığı bir konumdur. Her projenin kendi deposu vardır ve bu projeye kendine has bir URL ile erişebilirsiniz.
  • Depo Forking (Çatallama): Forking, çoktan var olan bir projeyi baz alarak yeni bir proje oluşturmak demektir. Bu, programların ve diğer projelerin daha da geliştirilmesini büyük ölçüde teşvik eden inanılmaz bir özelliktir.
  • Talepleri Çekme: Bir havuzu Fork’ladığınızda, projede büyük bir revizyon yapmış olursunuz. Bir çekme isteği oluşturarak projenin asıl sahibini de projenize dahil edebilirsiniz. Orijinal deponun yazarları çalışmanızı görebilir ve daha sonra resmi projeye kabul edip etmemeyi seçebilirler.
  • Sosyal Ağlar: GitHub’ın sosyal ağ oluşturma yönü muhtemelen en güçlü özelliğidir. Projelerin sunulan diğer özelliklerden daha fazla büyümesine izin verir. GitHub’da her kullanıcının kendine ait bir profili vardır ve bu profiller bir çeşit özgeçmiş rolü oynar. Proje revizyonları halka açık olarak tartışılabilir, bu nedenle bir grup uzman bilgiye katkıda bulunabilir ve bir projeyi ileriye taşımak için iş birliği yapabilir.
  • Yapılan Değişiklikler: Bir proje üzerinde birden çok kişi çalışınca yapılan değişiklikler karışabilir. Hangi özelliği kimin ne zaman değiştirdiği akıl bulandırabilir. GitHub bu problemin yaşanmaması için bu değişikliklerin takibini tutuyor ve havuza giren projelerin değişiklikleri karışmıyor.
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir