Gif Nedir?

Gif Nedir?

Gif Nedir?

Gif Nedir?

GIF sayısal olarak resim saklama biçimlerinden birisidir. GIF kısaca; Web sayfalarında resim kaliteleri düşük olan animasyonlar oluşturmaya imkan tanıyan dosya formatlarından birisidir.

GIF dosyaları 8 bit renkli görseller olarak sadece 256 renk destekliyorlar. Bu renkler bir renk tablosu üzerine yazılarak saklanıyor. Grayscale de 8 bit olduğu için bu format özellikle Grayscale dosyalar için son derece ideal olmaktadır.

Gıf oldukça sık kullanılan eski bir formattır. Buna rağmen son zamanlarda daha da popüler hale gelen GIF formatı, İngilizce GrafiK Değiştirme Birimi anlamına gelen Graphics Interchange Format söz grubunun kısaltması.  Kayıpsız sıkıştırma ile animasyonları ve videoları çok küçük boyutlara indirgeyebilen GIF formatı günümüzde JPEG ile birlikte en çok kullanılan görsel saklama formatlarından biri olma özelliğini koruyor.

Sosyal ağlarda gördüğünüz gibi GIF animasyonlar oluşturabilmeniz için bir programdan ya da bir internet sitesinden yardım almanız gerekiyor.

GIF’ler ya birkaç fotoğrafın bir araya getirilmesiyle ya da videonun içinden belli bir kesit alınarak oluşturulabiliyor. Mesela bu internet sitesine giriş yaparak hemen bir GIF yapmayı deneyebilirsiniz.

5.00 avg. rating (91% score) - 1 vote

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir