Ghost Yeni Bir Blog Platformu

 Birkaç ay önce blog platformu olarak kullanıcıların karşısına çıkan Ghost diğer blog platformlarından farklı özellikleri ile önemli bir yer edindi. WordPress önde gelen blog platformunda olsa da Ghost yarattığı farklı platform ve yazı paneli özellikleri, zaman kazandırması ile dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Ghost, içerik oluşturma ve bunların performanslarını takip etmede WordPress’ten farklı bir yön izliyor.

WordPress eski yöneticilerinden birinin eli değen Ghost, geleceğin blogging’i olarak görülüyor. Sınırlı blog platformlarından şikayetçi olanlar için Ghost alternatif bir çözüm olacak. Ghost; kullanıcı dostu arayüzü ve tamamen açık kaynaklı olmasıyla göze çarpıyor. Ghost, kullanıcıların blog yazma ve yayınlama sürecini en basite indirmek üzere tasarlanmış.

Ayda 5-80 Dolar arasında bir ücret talep ediliyor. Bununla birlikte kullanıcı dostu ve ücretsiz çok sayıda araçlarda sunuyor. Ghost ile hedeflenen kullanıcının teknik detaylar ve eklentiler ile uğraşmadan zamanını sadece içerik yazmaya ayırması.

Yazı paneli arayüzünde bir tarafında HTML’i görüntüleyebilirken, ekranın diğer tarafında yazıyı görüntülediğinizde nasıl görüneceğini görebilirsiniz. Bu özellik ile yazıyı yayınladıktan sonra geri dönüp değişiklikler yapmanıza gerek kalmıyor. Blogger içerik yazarken görüp değişiklikleri yapabiliyor.

Ana arayüzde yer alan analytic sayfasından bir yandan yazınızı yazarken diğer taraftan da daha önceki yazılarınızın ne kadar etkileşim yarattığını gerçek zamanlı olarak görüntüleyebiliyorsunuz. Diğer içerik yönetim sistemlerinin kısıtlamalarından böylelikle sıyrılan Ghost böylelikle blogger’lar için daha özgür bir ortam sağlamış oluyor.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir