Gençliğin İcatları!

Ah bu gençlik! Kimi zaman heyecanlarını, kimi zaman deneyimsizliklerini eleştirdiğimiz gençler. Bir türlü başarıya imza atabileceğine inanmadığımız gençlik. “Zaman gençliği” ile başlayan cümlelerimizle sitemlerimizi yönelttiğimiz gençlik. Aslında bir sorunumuz yok ama eleştiriyoruz. Gençleri başarısız görüyoruz ya da onların başarılı olacaklarına inanmıyoruz. Peki ya başarıyı çoktan yakalamışlarsa? Bugün kullandığımız önemli buluşlardan hangilerinin muciti gençler biliyor musunuz? Sanırım artık öğrenmenin zamanı geldi. İşte gençliğin geçmişten bugüne icatları;

TELEVİZYON

15 yaşındaki Philo T.Rarnsworth televizyon üretmek için çeşitli çizimler yaptı, diyagramlar ve notlar tuttu. 21 yaşında elektronik görüntü sahibi ilk televizyon setini üretmişti. 1971 yılında öldüğünde ise televizyonun ilk patenti ona aitti.

HESAP MAKİNESİ

1642 yılında Fransız Blaise Pascal, daha 18 yaşındayken dört rakamlı aritmetik işlemlerini yapabilen ilk sayma makinesini icat etmişti. O dönemde kimse bu buluşla ilgilenmedi fakat tam 300 yıl sonra hesap makineleri yaratıldı. 1968 yılında Pascal, programlama diline verilen isim oldu.

KÖRLER ALFABESİ

Louis Braille, daha 3 yaşındayken gözlerini kaybetti. Paris’te Kör Gençlik Enstitüsine devam

ederken kitap okumayı sağlayacak bir format düşünmeye başladı. Karanlıkta, savaş mesajlarını okumayı sağlayan tasarlanmış askeri kod üzerine çalışmaya başladı. 1924 yılında, 15 yaşındayken halen kullanılmakta olan ilk körler alfabesini ortaya çıkardı.

KUANTUM UZAY SEVK SİSTEMİ

19 yaşındaki Mısırlı Fizikçi Aisha Mustafa  bilim-kurgu  filmlerinde görmeye alışık olduğumuz ‘Kuantum  Uzay Sevk Sistemi’ adlı proje ile yakıt tüketmeden uzaydaki araçlara itme ve çekme kuvveti uygulayabilecek olan bir proje geliştiriyor.

GÜNEŞ AĞAÇLARI

Ağaç dallarındaki dizilişte Fibonacci serisi ve spiral desenler prensiplerinin rol oynadığını fark eden 7. sınıf öğrencisi Aidan Dwyer, aynı desenleri güneş paneli tasarımında kullandı. Dwyer’in sistemi, günde 2,5 saat daha fazla güneş enerjisi toplayabilmekte ve ortalama %20 oranında daha fazla enerji üretebilmekte.

BİYOPLASTİK

16 yaşındaki Elif Bilgin’in geliştirdiği Biyo-Plastik, doğada tamamen çözünebilir bir yapıya sahip. Çok daha ucuza mal edilebilir yapıda olan biyo-plastik için 2 yıl boyunca 12 farklı yöntem denediğini belirten Elif, ancak son 2 deneme ile istediği sonuca ulaştığını belirtti. Elif, 168 yıldır aylık yayın yapan Science Action dergisinden de 50 bin dolarlık ödül ve bir senelik mentorlük kazandı.

TEMİZLEYİCİ YÜZER BARİYER

19 yaşındaki Uzay Mühendisliği öğrencisi Boyan Slat, okyanuslardaki 7.250.000 ton çöpü toplayıp işlemek için bir gemi geliştirdi. Gemi büyük bariyerleri ve işleme merkezi ile dev huni işlevi görüyor. The Ocean Cleanup Foundation (Okyanus Temizleme Vakfı) tarafından desteklenen proje hayata geçerse tüm okyanusların 5 sene içinde temizlenebilmesi mümkün hale gelecek.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir