Gelecekte Teknoloji

Gelecekte Teknoloji Nasıl Olacak

Teknoloji ve tıp gelişmesi devam ettikçe insanlarında yaşam ömrü her on yılda bir artmaya devam etmektedir. Dijital teknolojiler bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz sahnelerin gerçek olmasını amaçlamaktadır. Geleceğe giden yolda insanların hem havada hem karada gidebilecekleri araçlara sahip olacakları, insanların kilometrelerce uzunluktaki gökdelenlerde  yaşayacakları ve hastalanmayacakları bir yaşamın olabilme ihtimali var mıdır? Bilim insanları 150 yıl sonra dünyayı nasıl bir gelecek beklediğini tartıştı.

gelecekte teknoloji

gelecekte teknoloji

Tıp konusunda;
İnsanlar gelecekte doğum öncesinde tedavi sayesinde yaşam sürelerini 150 yıl olabilir. Gelişmeye devam eden gen terapisi sayesinde doğumdan önceki mitokondriyal hastalıkları yok edecektir. Tahminlere göre bir yüzyıl sonrasında insanlar kanser ya da Alzheimer gibi hastalıklara yakalanmayacaktır. Gelişmekte olan kök hücresi tedavisi, insanların vücutlarında yenileme özelliği kazandırılmasına ve bu sayede de kaybedilen kol ve bacaklarının aynı zamanda organlarının da yenilenmesini sağlayacaktır. Damarlarımızda dolaşan nano makineler sayesinde hastalıklar tespit edilerek yok edilecektir. Aynı zamanda nano makineler bozuk olan hücre ve dokuların onarılmasını sağlayacaktır.

Ayrıca gün geçtikçe robot teknolojisi de gelişmekte, fakat robot teknolojisinin gelişmesiyle insanların iş bulma imkânı da risk altına girmiş olmaktadır. Eğer insanlar uzun süre çalışamayacaksa ne olacak? Futurist.com sitesinin kurucusu olan Glen Heimstra  “Eğer gıda ve ürünlerin üretilmesinde insanlar çok az yer alacaksa, o zaman hizmetler üzerinde odaklanma artacak” şeklinde bir açıklama yaptı.
İnsanlar çalışmadıkları için artan boş vakitlerini eğlenmek gibi istedikleri şeylerle dolduracaklardır. Bu nedenle eğence sektörü gibi sektörler insanların can sıkıntısını almaya çalışacaktır. Güneş enerjisi Fotovoltaik teknolojisi geliştikçe geleneksel enerji kaynaklarımızı daha çok zorlamaktadır. Fakat petrolün alternatifi olan başka seçeneklerde bulunmaktadır. Aynı Güneş’teki tepkimelerde olduğu gibi enerji üretimi sağlayacak füzyon reaktörleri tasarım aşamasındadır. Bu reaktörler sayesinde yüksek düzeyde radyasyon olmadan daha fazla miktarda enerji üretimi sağlana bilecektir.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir