Gelecekte Ne Yiyeceğiz?

Dünya nüfusu hızla artıyor fakat buna karşın doğal kaynaklar tükeniyor. 2050 yılına kadar dünyanın en az 9 milyar nüfusa sahip olacağı konuşulurken doğal kaynaklara alternatifler geliştirilmeye başlandı. Bu kısımda bilim çeşitliliği arttırmaya yardımcı oluyor. Gelecekte, geleneksel beslenme alışkanlıklarımızda köklü bir değişikliğe sebep olacak proteinli böcekler, GDO’l gıdalar, laboratuvar ortamında üretilen et ve deniz ürünleri, çiğnenebilir kahve gibi yeni nesil yiyecekler geliştiriliyor. Peki biz gelecekte ne yiyeceğiz?

Yaşayan Gıdalar

Her alanda ürünlerini gördüğümüz 3 boyutlu yazıcılar yiyecek alanında da kullanılmaya başladılar. Alman tasarımcı Chole Rutzerfeld 3D yazıcı ile yenilebilir toprak ve tohumlardan oluşan yaşayan yiyecekler geliştirdi. Hamur formunda olan yiyecekler şu an AR-GE aşamasında.

Algler

Su yosunları, Omega-3,6,9 yağ asitleri barındırmasından ve sütten 26 kat daha fazla kalsiyum oranına sahip olmalarından dolayı gelecekte oldukça fazla tercih edilecek. Tasarımcı ve mucit Michael Burton ve Michiko Nitta gelecekte insanların özel bir maske ile kendi alglerini kendi nefesleriyle yetiştireceklerini belirtiyor.

Yenilebilir Su Şişeleri

Skipping Rock Labs adlı girişim, doğada 400 yılda kaybolan pet şişelerin yerine geçerek çevreye katkı sağlamayı amaçlıyor. Bu baloncuklar aromalı veya renkli olabiliyor. Ooho! Adlı baloncuklar tüketilmedikleri takdirde 4-6 haftada geri dönüştürülebiliyor.

 Laboratuvar Yapımı Et

Laboratuvar yapımı etler %7 ila %45 oranında daha düşük kalorileriye sahipler ve %78 ila %96 arası daha az sera gazı emisyonu sağlıyorlar. Besleyici olmaları nedeniyle fazlasıyla tercih edilecek olan laboratuvar yapımı etlerin toplu üretimine önümüzdeki 10-20 yıl içinde başlanabilir.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir