Gazlı içeceklerin zararları

Gazlı içeceklerin zararları

Özellikle yaz ayarlarının gelmesiyle birlikte tüketiminde hızlı bir artış yaşanan gazlı içecekler vücutta birçok olumsuz etki bırakıyor.

Gazlı içeceklerde yoğun olarak bulunan sodyum benzoat maddesi hazır gıda sektöründe koruyucu madde olarak kullanılan ve ürünün raf ömrünü uzatan kimyasal bir tuzdur. Bu ürün vücudun potasyum kullanma kapasitesini düşürür. Vücudun bu maddeye gösterdiği en büyük reaksiyonlar egzama ve astım gibi kronik rahatsızlıklardır.

Gazlı içeceklerin sebep olduğu rahatsızlıklar

Diş Rahatsızlıkları

Gazlı içeceklerde yoğun olarak bulunan asit ve şeker diş minelerinin ciddi manada zarar görmesine ve diş dokusunun ölümüne sebep olmaktadır. Bu rahatsızlık vakit kaybetmeden tedavi edilmediği takdirde diş ve diş eti apsesine hatta diş kayıplarına dahi sebep olabilmektedir.

Kalp Rahatsızlıklar

Gazlı içecekler yüksek oranda fruktozlu mısır şurubu içerdiğinden kalp hastalıkları ve diyabete sebep olan metobolik rahatsızlık risklerini yükseltmektedir.

Böbrek Rahatsızlıkları

Gazlı içecekler, uzun vadede böbrek taşına ve diğer böbrek rahatsızlıklarına yol açabilen yüksek miktarda fosforik asit içermektedir.

Üreme Rahatsızlıkları

Gazlı içecek kutularında bulunan BPA maddesi reçineyle kaplıdır. Bu madde aynı plastik şişelerde ve biberonlarda bol miktarda bulunan, iç salgı bezlerine zarar veren kanser yapıcı bir kimyasaldır. Erken ergenlik ve üretim sistemi rahatsızlıklarına yol açmaktadır.

Aşırı Şeker Yükselmesi

Gazlı içeceklerin tüketimi üzerinden 20 dakikalık bir süreç geçtikten sonra kandaki şeker oranı ani bir yükseliş gösterir ve insulin patlaması gerçekleşir. Artan hormon seviyesiyle birlikte karaciğer vücutta bulunan şekeri hızlı bir şekilde yağa dönüştürmeye başlar.

Osteoporoz

Gazlı içecekler fosforik asit ve yüksek oranda fosfat içerdiğinden uzun vadede osteoporoz riskini de arttırmakta kemik kırılmalarına dahi sebep olabilmektedir.

Obezite

Gazlı içeceklerin tüketimi obezite riskini ciddi oranda arttırmaktadır. Kalp ve damar rahatsızlıklarının yüzde 70’i,  meme ve bağırsak kanserinin yüzde 42 si safrakesesi probleminin yüzde 30’u obeziteden kaynaklanmaktadır.

Diyabet

Gazlı içecek tüketimi normal insanlara göre daha fazla olanlarda 2.tip diyabete yakalanma riski yüzde 80 oranla daha yüksektir.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Hale TAŞGIN

www.haletasgin.com

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir